Otwórz/zamknij mapę strony

Nowa przeprawa przez San w Przemyślu jest już otwarta dla pieszych i rowerzystów. Jako pierwsi przeszli przez nią marszałek Władysław Ortyl i prezydent Przemyśla Robert Choma. Towarzyszyli im dziennikarze i mieszkańcy miasta, w tym kilku rowerzystów.

Kładka połączyła dwa popularne w Przemyślu deptaki: Wybrzeże Józefa Piłsudskiego z Wybrzeżem Ojca Św. Jana Pawła II. Pierwsi mieszkańcy Przemyśla, którzy przeszli nową przeprawą przez San, mówili, że cieszą się bardzo z tej inwestycji.

Bardzo ładna kładka. Od początku obserwowałem jak ją budują, pożyteczna rzecz i cieszę się, że powstała – mówił Jerzy Kuzio, jeden z pierwszych rowerzystów, który przejechał po kładce.

Bardzo jest potrzebna ta kładka, bardzo mi się podoba i cieszę się, że tylko piesi i rowerzyści będą się mogli po niej poruszać – mówi Elżbieta Jop.

Kładka jest elementem dużego projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”, czyli Green Velo, który na Podkarpaciu ma blisko 460 kilometrów oznakowanej trasy rowerowej.

Cieszymy się, że poszczególne elementy trasy rowerowej w Polsce Wschodniej możemy oddawać do użytku. Ten szlak ciągnący się przez pięć województw, w tym Podkarpackie, będzie naprawdę wielką atrakcją dla turystów, a powstała infrastruktura będzie służyła także mieszkańcom poszczególnych miejscowości, tak jak kładka w Przemyślu – mówił marszałek W. Ortyl.

Oddana do użytku kładka waży 175 ton i jest zbudowana z drewna klejonego, aby dobrze komponowała się z zabytkową zabudową miasta.

To świetna przeprawa, architektonicznie jest bardzo ciekawa, bo koresponduje z zabytkowymi budynkami Przemyśla. Cieszymy się, że powstała, zwłaszcza, że nie wydaliśmy na tę inwestycję żadnych pieniędzy z budżetu miasta – podkreślał prezydent Przemyśla Robert Choma.

Oprócz kładki powstała wokół niej dodatkowa infrastruktura, tzw. MOR czyli Miejsce Obsługi Rowerzystów. Wykonawcą przeprawy była firma SKANSKA, która budowała ją w nietypowy sposób, nad brzegiem rzeki, a dopiero po zbudowaniu kładkę obrócono i ustawiono w poprzek rzeki. Taki montaż był konieczny ze względu na fakt iż teren ten jest objęty programem NATURA 2000. Koszt budowy kładki i dodatkowej infrastruktury to 4,8 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi ze środków unijnych.

Galerę zobaczysz tutaj na naszym Facebooku.

Monika Konopka
Biuro prasowe

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego