Otwórz/zamknij mapę strony

Dziennikarze podkarpackich mediów po raz kolejny wzięli udział w projekcie, który miał pokazać im na co wydawane są unijne dotacje i jak wiele ważnych przedsięwzięć dzięki nim powstaje. Podczas dwudniowego wyjazdu odwiedzili przedsiębiorstwa, restauracje, szkoły, a nawet arboretum. Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej relacji z tego wydarzenia.

W Zakładzie Obróbki Kamienia Budowlanego Kazimierza Rogali w Przyłęku koło Mielca dzięki unijnym dotacjom udało się kupić nowoczesne, energooszczędne maszyny, które zwiększyły konkurencyjność firmy.

Nie byłoby możliwości, żeby ten zakład był w takim wydaniu, gdyby nie Fundusze Europejskie – mówił dziennikarzom Kazimierz Rogala.

Dzięki unijnym funduszom rodzinna firma STALMAX produkująca między innymi śruby mogła z kolei utworzyć dodatkowe miejsca pracy i poszerzyć swoją ofertę. Firma dostała dotację już z nowej perspektywy na lata 2014-2020.

Stworzyliśmy cztery stanowiska pracy dla kontrolerów i operatorów. Zmodernizowaliśmy sprzęt do kontroli i pomiarów wytrzymałości – tłumaczył mediom Robert Jeż, współwłaściciel firmy.

W Jaśle dziennikarze mogli zobaczyć jak starostwo powiatowe dzięki wsparciu środków unijnych zrealizowało ważne projekty edukacyjne. W I Liceum Ogólnokształcącym udało się na przykład nadbudować czwarte piętro i stworzyć dodatkowe sale lekcyjne.

Wcześniej , przed realizacją tej inwestycji, zajęcia odbywały się w oddzielnym budynku internatu, więc było to dużym utrudnieniem jeżeli chodzi o organizację zajęć – tłumaczyła dyrektor I LO w Jaśle Barbara Wierdak-Cyboroń.

W szkole powstało także nowoczesne obserwatorium astronomiczne, w którym uczniowie mogą w niekonwencjonalny sposób zgłębiać tajniki astronomii. Pomaga im w tym profesjonalny sprzęt oraz wielki pasjonat gwiezdnych konstelacji  – nauczyciel, który wyglądem oraz miłością do astronomii przypomina najsłynniejszego polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika. W takim otoczeniu wiedza sama wchodzi do głowy.

Głównym instrumentem, który znajduje się pod kopułą naszego obserwatorium jest 11-calowy celestron. Uwagę zwraca mały, zwarty kształt tego teleskopu – mówił Ryszard Prajsnar nauczyciel fizyki i astronomii z I LO w Jaśle.

Unijna dotacja pozwoliła także na roboty budowlano-adaptacyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, dzięki czemu zwiększyła się liczba pomieszczeń do zajęć rewalidacyjnych.

Kolejna placówka edukacyjna to II LO. Tutaj powstała sala gimnastyczna z wyposażeniem. Wychowankowie mają pełną bazę do wykorzystania jeżeli chodzi o zajęcia sportowe – mówiła Sylwia Pilek ze starostwa w Jaśle.

Nową salę gimnastyczną mają także do dyspozycji uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu. To kolejne miejsce, które odwiedzili dziennikarze.

W zimie nie ma gdzie pograć w piłkę czy badmintona, więc dobrze, że jest ta sala – mówił Norbert Modny, wychowanek SOSW.

Wcześniej warunki w sali do ćwiczeń nie były tak dobre.

To była sala o powierzchni 80 metrów kwadratowych, z dosyć niskim sufitem na wysokości dwóch metrów. W związku z tym poza zajęciami z lekkiej atletyki i ogólnorozwojowymi nie mieliśmy możliwości rozwijania zainteresowań naszych uczniów – mówił Wojciech Głąb, dyrektor SOSW w Jarosławiu.

Unijne fundusze pozwoliły także na realizację niezwykle ważnego projektu: „Galicyjski Rynek”. To  rekonstrukcja centrum galicyjskiego miasteczka. O szczegółach tego gigantycznego projektu, który kosztował blisko 21 milionów złotych, mówiła dziennikarzom kustosz  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Mamy budynki aż z Sokołowa Małopolskiego za Rzeszowem, z Babic. To jest bardzo ciekawa architektura, domy zrębowe z układem szczytowym z podcieniami, nakryte gontami… - nie kryła zachwytu kustosz Danuta Blin-Olbert.

Unijne Fundusze pozwalają także na realizację tak nietypowych projektów, jak ratowanie zagrożonych gatunków roślin. W arboretum w Bolestraszycach dofinansowanie pozwoliło ocalić  różanecznik żółty i ostrożeń siedmiogrodzki.

Samo ratowanie i posiadanie takich gatunków roślin to jest nasza oferta turystyczna. To się przekłada na większą liczbę turystów, a to są miejsca pracy – mówił Narcyz Piórecki, dyrektor arboretum w Bolestraszycach.

„Nasza Chata” to kolejny projekt, który powstał za unijne pieniądze. To lokal gastronomiczny Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie Zdroju, w którym prace znalazły osoby niepełnosprawne, między innymi pan Tomasz, który długo szukał zatrudnienia.

Jest miła atmosfera, w lecie jest dużo pracy, duże tempo, ale teraz można spokojnie wykonywać swoją pracę i cieszyć się z tego co się ma – mówił Tomasz Kucharski.

Dzięki tym pieniądzom, temu projektowi, to jest ok. 2 mln złotych, mogliśmy zrealizować to czego szukaliśmy przez cały czas – mówił Salvatore di Pasquale, kierownik ZAZ w Rymanowie.

Taki sam projekt zrealizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Jarosławiu.

Bar „Europejskie Klimaty” dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Urzędu Pracy zatrudnił 17 osób niepełnosprawnych, kadrę zarządzająca oraz trenerów. Obecnie pracują tu 24 osoby. Jak na Podkarpacie i powiat jarosławski to bardzo dużo. Po zakończeniu projektu te osoby wciąż mają zatrudnienie i pracują – tłumaczyła Anna Socha, menedżer projektu.

Przeworsk był ostatnim miejscem dwudniowego dziennikarskiego wyjazdu. Tam władze miasta przeprowadziły rewitalizację zabytkowego ratusza, gdzie powstały sale wystawiennicze oraz atrakcyjna wieża widokowa.

Równocześnie w bocznym budynku zorganizowaliśmy siedzibę dla organizacji pozarządowych, które mogą tu funkcjonować. A w tym roku, po 40 latach Rada Miasta Przeworska ponownie zaczęła urzędować w budynku ratusza – mówił  Leszek Kisiel, burmistrz miasta.

W Przeworsku udało się także zagospodarować poprzemysłowy teren, na którym powstały atrakcje do wypoczynku i uprawiania sportu.

Wyjazdy dziennikarskie z udziałem przedstawicieli podkarpackich mediów odbywają się cyklicznie, co kilka miesięcy. Październikowy projekt był podsumowaniem kończącej się perspektywy na lata 2007-2013, o której mówił rzecznik prasowy Tomasz Leyko.

Kończącą się perspektywę można ocenić tylko w samych pozytywach. Bardzo mocno zmieniła wizerunek Podkarpacia, co widać poprzez projekty infrastrukturalne, ale także poprzez dotacje dla firm i tworzenie miejsc pracy – mówił Tomasz Leyko.

Oto nasza filmowa relacja z tego wydarzenia.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego