Otwórz/zamknij mapę strony

Jakie projekty podkarpackich przedsiębiorców mogą liczyć na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w nowej perspektywie? O tym i o wielu innych ważnych kwestiach dla potencjalnych beneficjentów reprezentujących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mówiono podczas seminarium, które 13 października odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Pośród tematyki poruszanej podczas seminarium były m.in. kwestie związane z możliwościami wsparcia projektów realizowanych w obszarze B+R, bonami na innowacje, czy dotacjami dla MŚP. Swoją wiedzą dzielili się pracownicy Urzędu Marszałkowskiego na co dzień pracujący przy tworzeniu i wdrażaniu dokumentów związanych z RPO WP: Adam Hamryszczak - Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO, Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości, Bartosz Jadam i Andrzej Burnat z Oddziału programowania Perspektywy 2014-2020.

W nowej perspektywie na wsparcie będą mogły liczyć te przedsiębiorstwa, którym środki unijne umożliwią wzmocnienie swojej konkurencyjności. Pamiętajmy, że szczególnie istotne przy pisaniu projektów jest przynależność do jednej z inteligentnych specjalizacji regionu. Są nimi lotnictwo i kosmonautyka, informacja i telekomunikacja oraz jakość życia. W nowej perspektywie finansowej będziemy preferowali przedsiębiorców właśnie z tych dziedzin. Ale będziemy rozwijać również inne dziedziny, mające duże znaczenie dla naszego regionu, są nimi motoryzacja czy biotechnologia podkreślał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, otwierając seminarium

Gościem specjalnym podczas wtorkowego szkolenia był dr Jerzy Kwieciński Prezes Fundacji – Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, Wiceminister Rozwoju Regionalnego w latach 2005-2008.

W nowej perspektywie przedsiębiorcy muszą skupić się na działaniach innowacyjnych. Przejawiać się to powinno w zwiększeniu nakładów na badania i rozwój. Wspierane będą inicjatywy generujące dochody, a nie koszty. Do sektora prywatnego w najbliższych latach może trafić nawet 18 mld euro, najwięcej w RPO WP, ale warto poszukać również możliwości w Programach ogólnokrajowych np. Inteligentny Rozwój czy Polska Wschodnia – podkreślał dr Jerzy Kwieciński w trakcie swojego wystąpienia.

We wtorkowym seminarium udział wzięło prawie 200 osób.

Takich spotkań z potencjalnymi beneficjentami zainteresowanymi pozyskaniem funduszy unijnych będziemy aranżować jak najwięcej. Już jesteśmy po kilkunastu takich szkoleniach w największych miastach regionu. W trakcie spotkań staramy się przekazać wiele pożytecznych i przydatnych informacji, rozmawiamy i staramy się odpowiedzieć na każde pytanie przyszłych wnioskodawców. Sale są wszędzie pełne. Jestem przekonany, że spotkania przyniosą wymierne efekty podczas realizacji Programu - podkreślał w trakcie spotkania Adam Hamryszczak, Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

Zaplanowano również spotkania dla jednostek samorządu terytorialnego. Dotyczyć będą możliwości wsparcia w ramach RPO WP 2014-2020 w zakresie  EFRR. Planowane terminy i formularze zgłoszeniowe dostępne są na: www.rpo.podkarpackie.pl – tam również będzie można znaleźć można prezentacje prelegentów.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego