Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa terminala cargo w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

Samorząd województwa i port lotniczy mają misję rozwijania naszego regionalnego okna na świat. To bardzo dobrze, że do realizacji tych celów przyczynia się prywatny inwestor, który włącza się w nasze działania swoją działalnością komercyjną, tak, jak dzieje się w tym przypadku – mówił podczas konferencji prasowej, 15 września na lotnisku w Jasionce, marszałek Władysław Ortyl. 

W spotkaniu z mediami uczestniczyli prezes zarządu firmy Waimea Holding S.A. Andrzej Rosiński wraz ze współpracownikami, odpowiedzialnymi za inwestycje na Podkarpaciu oraz wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Zbigniew Halat.   

Firma Waimea Holding S.A. planuje jeszcze przed końcem 2015 roku rozpocząć prace przy budowie terminala cargo na lotnisku w Jasionce. Waimea Cargo Terminal Rzeszów- Jasionka – bo taką nazwę nosi inwestycja będzie  nowoczesnym terminalem multimodalnym, który stanie się częścią infrastruktury portu lotniczego.

Jako samorząd jesteśmy zobowiązani żeby wspierać, rozwijać infrastrukturę wokół lotniska, które jest jednym z lepszych albo najlepszym lotniskiem, aby taką infrastrukturę budować. Jest tu miejsce, jest przestrzeń, jest możliwość kreowania jej pod konkretne potrzeby lotniska, pod potrzeby inwestorów – kreowania infrastruktury, która w dalszym ciągu na tym lotnisku jest potrzebna – podkreślał podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl.

Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka z roku na rok zwiększa liczbę obsługiwanych pasażerów oraz odprawianych ładunków cargo. W tym roku, w ciągu ośmiu miesięcy odprawionych zostało w Jasionce ponad 2800 ton towarów, czyli o ponad 100 procent więcej niż w całym 2014 roku. Teminal cargo, który zbuduje Waimea ma mieć powierzchnię ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych, a jego przepustowość według standardów IATA może sięgnąć nawet 25 tys. ton towarów w ciągu roku.

Port jest dla nas bardzo istotnym projektem. W ten projekt inwestujemy około 25 mln złotych, ta kwota może ulec podwyższeniu w zależności od wyposażenia. Będzie to bardzo nowoczesny terminal cargo, jedne z najnowocześniejszych w Europie – o założeniach inwestycji mówił prezes zarządu Waimea Holding S.A. Andrzej Rosiński.

Rozmowy z firmą Waimea Holding spółka lotniskowa rozpoczęła ponad rok temu. Obiekt ma stanąć na ponad 1,7 hektarowej działce, którą port lotniczy sprzeda inwestorowi pod terminal cargo. 

Już są wydane warunki zabudowy, już następuje podział działki. Mamy podpisaną wstępną umowę sprzedaży tego gruntu, projekt jest w formie końcowej przygotowywania. Więc wszystkie warunki techniczne – to co trwa najdłużej, bo sama budowa trwa krótko wbrew pozorom. Najdłużej trwa zdobycie dokumentów – mówił podczas konferencji wiceprezes spółki lotniskowej Zdzisław Halat.

Zgodnie z zapowiedziami firma chce jeszcze w tym roku ruszyć z budową. Same prace przy powstaniu terminala przewidziane są na sześć, siedem miesięcy. Jak podkreśla inwestor zależy mu na czasie, chciałby oddać terminal w III kwartale przyszłego roku.   

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Fot. Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP