Otwórz/zamknij mapę strony

Dyplomaci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyjechali wczoraj do Rzeszowa by uczestniczyć w corocznej naradzie. W rozmowach biorą udział dyrektorzy Instytutów Polskich, a także pracownicy odpowiedzialni za promocję i kulturę w polskich placówkach dyplomatycznych poza granicami kraju. Z okazji skorzystał m.in. marszałek Władysław Ortyl, prezentując uczestnikom narady potencjał gospodarczy regionu.

Celem narady jest nie tylko omówienie bieżących kwestii związanych z dyplomacją publiczną oraz wymiana doświadczeń, ale także nawiązanie kontaktów z jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami regionalnymi. To również dobra okazja do zaprezentowania potencjału gospodarczego regionu oraz wypromowania go jako miejsca atrakcyjnego turystycznie i kulturowo.

Szansę wykorzystali samorządowcy, na czele z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem. Prezentacja regionu odbyła się w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym, o którego zaletach odpowiedziała gościom Barbara Kostyra wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Władysław Ortyl dużą część swojego wystąpienia poświęcił inteligentnym specjalizacjom.

- Nowa perspektywa finansowa zobligowała nas do przygotowania zestawu inteligentnych specjalizacji. Jedną z nich jest lotnictwo i kosmonautyka. To nasz element rozpoznawczy, podstawowa branża, którą chcemy ciągle rozwijać. Zakorzeniła się już w świadomości inwestorów tak bardzo, że wielu przedsiębiorców rozpoznaje nasz region, właśnie za jej pośrednictwem - podkreślał marszałek. Drugą ze specjalizacji, na którą zwrócił uwagę był sektor “jakość życia” - To dość szeroko rozumiana specjalizacja, która nie jest tylko chwilowym trendem, ale stanowi faktyczny wyróżnik regionu na tle kraju. Mieszkamy w czystym i zrównoważonym środowisku, którym możemy się podzielić - chwalił marszałek Ortyl.

Dalej w prezentacji była mowa o pozostałych specjalizacjach – Bez branży ICT nie można sobie wyobrazić żadnej działalności gospodarczej, czy społecznej. Jej dynamikę rozwoju w naszym regionie mogę porównać jedynie z branżą lotniczą. Naszą ostatnią specjalizacją jest przemysł elektromaszynowy i branża motoryzacyjna. Wiele firm, które uczestniczą w łańcuchu dostaw kooperacyjnych ma swoje siedziby na Podkarpaciu – podsumował Władysław Ortyl. 

W kolejnej części prezentacji marszałek poruszył m.in. temat rozmiaru zagranicznych inwestycji w województwie podkarpackim, dzieląc je na poszczególne państwa. Przedstawiony przez niego wykres wskazał Stany Zjednoczone jako głównego inwestora, choć marszałek powiedział  także o rosnącej pozycji Chin, które m.in. za pośrednictwem LiuGong zrealizowały swoją dotychczas największą inwestycję w Polsce.

Władysław Ortyl na zakończenie zwrócił się do gości z prośbą o promocję wśród zagranicznych przedsiębiorców.

- Znając nasz potencjał, znając nasze plany – ufam, że staną się państwo naszymi ambasadorami i pomożecie nam promować region poza granicami kraju, staniecie się łącznikiem z potencjalnymi partnerami gospodarczymi - zakończył prośbą marszałek.

Zalety swoich klastrów zaprezentowali także przedstawiciele Doliny Lotniczej, Sektora Jakości Życia i Klastra IT. 


Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego