Otwórz/zamknij mapę strony

150612-debataChcemy być liderem rozwoju wśród regionów Polski wschodniej – mówił dziś marszałek Władysław Ortyl, podczas debaty nt. polityki regionalnej UE zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Oprócz marszałka w dyskusji wzięli udział wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel, poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska i wspierający podkarpacki samorząd w negocjacjach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – prof. Jacek Szlachta.

Spotkanie otworzył gospodarz – prof. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Swój wstęp poświęcił korzyściom, jakie płyną z naszego członkostwa w Unii Europejskiej, opierając się na przykładzie Podkarpacia, które wśród regionów Polski wschodniej najbardziej skorzystało jako beneficjent europejskich środków.

Rozpoczynający debatę profesor Jacek Szlachta umiejscowił nasz region na mapie beneficjentów Funduszy Europejskich. Zauważył, że mimo sprawnego wykorzystania środków i ciągłego rozwoju, Podkarpacie wciąż nie dogoniło średniej krajowej, jednak konsekwencja w prowadzeniu tych działań powinna dać pozytywny efekt w najbliższych latach. Profesor Szlachta kreślił także scenariusz dla Polski po „zakręceniu kurka” unijnych pieniędzy. Zrobił to prezentując wykres przedstawiający udział środków europejskich w inwestycjach publicznych, który lokuje Polskę dopiero na 9 miejscu. Jednak dziś taki stan rzeczy jest paradoksalnie sytuacją, która stawia nasz kraj w nienajgorszej pozycji po zakończeniu tej formy unijnego finansowania. Mówił też o realizacji programu Europa 2020, którego poziom wdrażania plasuje Polskę przed wieloma regionami w Niemczech, Austrii czy Francji.

Moderujący debatę red. Maciej Zakrocki pytał marszałka Ortyla o dysproporcje w rozwoju poszczególnych części regionu.

- Mimo, iż uważam, że choć w województwie podkarpackim funkcjonuje policentryczny ład ze stolicą w Rzeszowie, który jest korzystny i cenny, również dla rozwoju gospodarczego. To jednak samorząd zauważa panujące dysproporcje i strategia rozwoju województwa jest na to dowodem. Zostały w niej zapisane dodatkowe fundusze dla 11 najbiedniejszych powiatów naszego regionu. Co ważne, zauważając aktywność tych miejsc, myślimy o tym by te środki jeszcze zwiększyć, co przyśpieszy zacieranie różnic – odpowiadał marszałek.

Wiceminister Iwona Wendel mówiła m.in. o przygotowaniach Regionalnych Programów Operacyjnych. Tłumaczyła mechanizm przyznawania środków i przedstawiła pozycje jaką wypracowało sobie województwo podkarpackie.

- Dziś Podkarpacie plasuje się  na czołowym miejscu jeśli chodzi priorytety przyszłej perspektywy finansowej. Na Podkarpaciu jest najwięcej osób zatrudnionych w ramach inteligentnych specjalizacji, a nowe miejscach pracy są tworzone z myślą o innowacjach. Województwo Podkarpackie jest w tym absolutnym liderem – mówiła Iwona Wendel.

Wiceminister podkreślała też rolę marki „Polska Wschodnia”, dobrze rozpoznawalnej wśród inwestorów. W dalszej części Władysław Ortyl nawiązał do słów wiceminister dot. rozwoju i innowacji.

- Nakłady na badania i rozwój w naszym województwie są faktycznie grubo powyżej średniej i one muszą przynieść efekt. Dziś patrzymy na rozwój regionu nie tylko poprzez budowę szeroko pojętej infrastruktury, która choć ważna – nie jest priorytetem. Dziś stawiamy na badania, na innowacje, na rozwój inteligentnych specjalizacji. Cieszymy się, że nowi inwestorzy korzystają ze stworzonej już bazy i niskich kosztów utrzymania pracowników, ale także tworzą biura badawczo-rozwojowe, biura konstrukcyjne, laboratoria – co świadczy o tym, że na pewno zostaną na podkarpaciu na dłużej – mówił na zakończenie Władysław Ortyl. 

 


Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego