Otwórz/zamknij mapę strony

Nabory wniosków w ramach nowej perspektywy coraz bliżej. Na jakim etapie są prace nad uruchomieniem Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 mówił na konferencji marszałek Władysław Ortyl. Marszałek zapowiedział, że już 15 czerwca zostanie ogłoszony przetarg na budowę łącznika autostradowego w Przeworsku. Będzie to pierwszy przetarg z długiej listy drogowych inwestycji, na które w ramach nowego RPO, zarezerwowanych jest ponad 211 milionów euro.
Rozpoczynamy te nabory od obwodnic, od zjazdu i wjazdu na autostradę w Przeworsku, od takich ważnych inwestycji, które od dawna były problemem. Ale głównie rozpoczynamy inwestycje, które zakończą się w 2018 roku, żebyśmy mogli w jak największym stopniu sięgnąć do rezerwy wykonania – mówił marszałek Ortyl
Inwestycje drogowe, które będą realizowane w ramach nowej unijnej perspektywy, zostały podzielone na kilka etapów. W pierwszej kolejności ruszą mniejsze zadania, które są już w jakimś stopniu przygotowane i można je szybko rozpocząć.
W pierwszym etapie byłoby to ok. 60 kilometrów dróg. Łączny koszt tego pierwszego etapu to ponad 335 milionów złotych. Są już zarezerwowane na ten cel środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej – tłumaczył wicemarszałek W. Buczak.
W ramach pierwszego etapu realizowanych będzie kilkanaście drogowych inwestycji w różnych częściach województwa. Powstaną drogi, obwodnice, mosty i wiele innych elementów drogowej infrastruktury. Między innymi obwodnice Sokołowa Małopolskiego, Dynowa a także  Oleszyc, Cieszanowa i Lubaczowa. Większe, złożone projekty, będą uruchamiane w kolejnych latach nowej perspektywy finansowej.
Etapy drugi, trzeci i czwarty są to inwestycje wymagające dłuższego okresu realizacji, są bardziej zaawansowane i wymagają większych nakładów. Też przewidujemy listę rezerwową, gdyby się okazało pozyskać większa liczbę środków, to będą też realizowane dodatkowe inwestycje z listy rezerwowej – mówił wicemarszałek Buczak.
Na konferencji marszałek poinformował też, że 22 maja zarząd województwa przyjął projekt Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO, w którym są opisane osie priorytetowe współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do 5 czerwca będą trwały konsultacje społeczne przyjętego projektu.
 
Oczekujemy na uwagi  samorządów, organizacji pozarządowych. Czekamy też na uwagi tych, którzy potencjalnie mogą się wpisywać w nabory ogłoszone z Europejskiego Funduszu Społecznego – powiedział marszałek W. Ortyl.
Niebawem rozpocznie się też nabór kandydatów na ekspertów, którzy będą uczestniczyli w wyborze projektów z zakresu Europejskiego Funduszu Społecznego. Wnioski o ich wpis przyjmowane będą od 15 czerwca do 15 lipca.
 

Szczegóły dotyczące drogowych inwestycji w ramach RPO 2014-2020 w prezentacji poniżej.

Monika Konopka
Fot. Daniel Kozik
Zdjęcia: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

 
Załączniki:
Pobierz plik (Prezentacja RPO 2014-2020.ppt)Prezentacja RPO 2014-2020.ppt2852 kB

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego