Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – to największy teleinformatyczny projekt realizowany na Podkarpaciu. Na jakim etapie są prace i czy uda się dotrzymać terminów – mówiono na konferencji w Rzeszowie, w której uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

Projekt jest trudny. Można powiedzieć, ze świeci się nad nim czerwona lampka i wymaga szczególnej opieki i starannego wdrażania, tak aby można go zakończyć z sukcesem w terminie, ale żeby też dawał efekty społeczne i gospodarcze, jeżeli chodzi o rozwój województwa – mówił marszałek Ortyl.

Zakończenie gigantycznej inwestycji, jaką jest budowa Sieci Szerokopasmowej jest planowane na koniec września. Do tego czasu musi powstać ponad 2 tysiące kilometrów nowoczesnej sieci światłowodowej i ponad 200 węzłów szkieletowych oraz dystrybucyjnych.

Obecnie Sieć Szerokopasmowa jest mocno zaawansowana zarówno pod względem projektu, bo mamy zaprojektowanych 1840 km z 2013 – a to stanowi blisko 92% zaplanowanej całej długości sieci. Mamy tez wybudowane 1298 km sieci, co stanowi ponad 65% z całości. Więc ten termin 30 września jest realny – wyjaśniał na konferencji Sławomir Cynkar – dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego z Urzędu Marszałkowskiego.

Sieć Szerokopasmowa na Podkarpaciu jest realizowana w modelu zaprojektuj-wybuduj- operuj. Czyli jedna firma projektuje, buduje, a następnie zarządza siecią. Tą firmą są Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, które w imieniu samorządu województwa będą obsługiwały operatorów tak zwanej ostatniej mili czyli firmy, które zechcą doprowadzać interent do gospodarstw i instytucji.

Do tej infrastruktury będą podłączać się inni operatorzy, którzy będą świadczyć usługi dla tzw. klientów indywidualnych. My tworzy tak jakby hurtownię, do której przyjdą przedsiębiorcy: mali, średni, duzi, którzy zapewnią dostęp do internetu dla tych ostatnich gospodarstw domowych, którzy są na samym końcu – tłumaczył Maciej Koziara – prezes Otwartych Regionalnych Sieci Szerokopasmowych.

Sieć szerokopasmowa będzie czymś w rodzaju teleinformatycznej autostrady. Zapewni ona mieszkańcom Podkarpacia oraz instytucjom dostęp do wielu elektronicznych usług. Możliwa będzie na przykład wymiana danych pomiędzy urzędami czy szpitalami. A mieszkańcy poprzez e-usługi będą mogli załatwiać wiele spraw nie wychodząc z domu. Szerokopasmowy internet ma też pobudzić gospodarczo nasz region i zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Podkarpacia.

Ten światłowód spowoduje, że 90% powierzchni Podkarpacia objętych zostanie dostępem do szybkiego, bezpiecznego internetu, połączeń multimedialnych, bo w przypadku tego projektu chodzi nie tylko o internet. Możliwości wykorzystania infrastruktury szkieletowej są coraz większe. Jest to przyszłościowy i dynamicznie rozwijający się projekt – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Teleinformatyczny projekt realizowany na Podkarpaciu jest wart ponad 321 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodzi ze środków unijnych z programu Rozwój Polski Wschodniej. Przedsiębiorcy mogą też w nowej perspektywie starać się o unijne dofinansowanie na budowę infrastruktury tak zwanej „ostatniej mili”.

Monika Konopka
Biuro prasowe