Otwórz/zamknij mapę strony

150320-kruczekW Rzeszowie trwają warsztaty peer-review. Zostały zorganizowane przez Komisję Europejską oraz urząd marszałkowski. Warsztaty są formą współpracy europejskich regionów i krajów nad wdrażaniem koncepcji inteligentnych specjalizacji regionów w wybranych modelach rozwoju gospodarczego.

Dla realizacji polityki inteligentnych specjalizacji w 2012 roku została powołana przez Komisję Europejską Platforma S3, która wspomaga tworzenie regionalnych strategii innowacji budowanych na bazie wybranych 3 inteligentnych specjalizacji, które będą tworzyć unikalne przewagi konkurencyjne regionu. Platforma S3 od 2012 roku zorganizowała w różnych regionach Europy kilkanaście spotkań-warsztatów będących okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów na tworzenie trwałych podstaw rozwoju gospodarczego w oparciu o wybrane specjalizacje.

W Polsce po raz pierwszy takie warsztaty odbywają się w Rzeszowie w dniach 19-20 marca na Politechnice Rzeszowskiej. Gości biorących udział w tym wydarzeniu powitał w imieniu władz samorządowych województwa członek zarządu Stanisław Kruczek.

Bardzo cieszymy się, że to właśnie Rzeszów, stolica województwa ma okazję gościć ekspertów Komisji Europejskiej, przedstawicieli regionów Unii Europejskiej zaangażowanych w tworzenie i wdrażanie strategii inteligentnych specjalizacji – powiedział Stanisław Kruczek dodając -  Polityka dotycząca rozwoju Podkarpacia w oparciu o inteligentne specjalizacje, jest realizowana przez samorząd województwa podkarpackiego od co najmniej 10 lat. Wspólnie z naszymi partnerami, wśród których nie sposób nie wymienić klastra „Dolna Lotnicza”, dokonujemy niezwykłej transformacji regionu.  Transformacji, która daje już konkretne efekty.

Stanisław Kruczek dodał, że dzieje się tak, ponieważ dla Województwa Podkarpackiego, dla władz regionu, szeroko rozumiana innowacyjność nie jest i nigdy nie będzie tylko modą. Wręcz przeciwnie jest to olbrzymia szansa, której wykorzystanie może zagwarantować długotrwały, stabilny rozwój.

Rzeszowskie warsztaty skupiają się na problematyce transformacji gospodarczej regionów łączącej sferę badań naukowych z praktyką gospodarczą i zarządzaniem na szczeblu regionalnym. Warsztaty mają dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wybór inteligentnych specjalizacji  wpływać będzie na podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących wsparcia projektów ze środków europejskich będących w dyspozycji władz krajowych i regionalnych. Warsztaty przygotują także zestaw rekomendacji dotyczących monitoringu wdrażanych innowacji oraz oceny skutków ich zastosowania.

W warsztatach biorą udział eksperci Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele regionów z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Słowenii, Włoch, Ukrainy oraz z Polski. Obecni są także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki.

 

Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego