logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

140919-objazdKolejny raz dziennikarze podkarpackich mediów mieli okazję przekonać się w jakim stopniu fundusze europejskie zmieniają nasz region. Destynacją czwartkowego objazdu studyjnego była podrzeszowska strefa ekonomiczna, a w niej firmy: BEST Construction i ELMAT.

Pierwszym przystankiem był Inkubator Technologiczno-Badawczy Branży Budowlano-Drogowej w firmie BEST-Construction. Za ponad 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w Rogoźnicy powstało laboratorium, w którym firmy ale także osoby prywatne mogą zbadać skład i trwałość np. betonu. Jest to szansa by niewielkim kosztem uniknąć zakupu materiału budowlanego niezgodnego ze specyfikacją producenta. Dziennikarze towarzyszyli laboratorantom podczas całej ścieżki badania – od pomiarów kruszywa do prób naciskowych na kostce betonu.  Nieco wcześniej prezes Jacek Pięta przedstawił historię spółki, opowiadając o najważniejszych realizacjach. Wśród nich znalazły się także te, finansowane  z funduszy europejskich: Rozbudowa zabytkowego Konwentu O.O. Bernardynów w Rzeszowie, Rozbudowa zaplecza technicznego Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka, czy trwająca budowa Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce.

Kolejnym przykładem wykorzystania funduszy unijnych na rozwój technologii badawczych jest ELMAT – producent kabli światłowodowych. Firma powstała w 1993 r. jako hurtownia elektryczna. Przez ostanie dwadzieścia lat przeszła transformację osiągając zdolność produkcyjną, pozwalającą wykonać nawet 3000 km kabla miesięcznie. Poza produkcją, ELMAT stawia także na badania. Dzięki innowacyjnemu ośrodkowi  produkcyjno-badawczemu technologii światłowodowych, którego budowa była finansowana ze środków RPO WP – spółka bada m.in. fotonikę – czyli  technologię, która nie jest jeszcze skomercjalizowana a może sprawić, że Podkarpacie stanie się wiodącym regionem pod względem jej wykorzystania.
Tylko w 2013 r. ELMAT wydał na badania niemal 6 mln zł, osiągając w tym samym czasie 106 mln zł zysku. Obecnie zatrudnia ponad 300 osób i może pochwalić się również tym, że na rynek światowy trafiło już 20 000 km kabla światłowodowego, produkowanego w PPNT. Dziennikarze zwiedzając siedzibę firmy mieli okazję zobaczyć jak złożonym procesem jest produkcja kabla światłowodowego.

 

 


tekst/fot.
Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 868 gości oraz 0 użytkowników.