Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Czworo ludzi pozuje do zdjęcia

 


 

Autor tekstu: Piotr Sitarz

Autor zdjęć: Krzysztof Witek

Biuro prasowe UMWP

 

Wicemarszałkowie Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg i Piotr Pilch podpisali umowy o przyznanie pomocy gminom na inwestycje związane z zarządzaniem zasobami wodnymi, w tym na budowę zbiorników retencyjnych.

 

Na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, w której oprócz wicemarszałków udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pruchnik Stanisław Kłopot, wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że dbanie o środowisko, przyrodę i zasoby wodne jest niezmiernie istotne dla Samorządu Województwa Podkarpackiego:

Z tego powodu kierujemy duże środki w dyspozycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na zadania w zakresie gospodarki wodnościekowej i gospodarowania zasobami wodnymi. Dlatego zachęcamy do tego, żeby składać wnioski na zbiorniki retencyjne, ponieważ samorząd dysponuje środkami w pełnej wysokości oraz oferuje bardzo dogodne warunki ich przydzielania – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Finansowanie pomocy odbywa się w ramach wsparcia dla inwestycji związanych z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa, objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wicemarszałek Karol Ożóg mówił o pozytywnym odbiorze projektu dofinansowania:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z odzewu gmin i wniosków złożonych na te zadania. Jako Samorząd Województwa Podkarpackiego w różnoraki sposób staramy się dofinansowywać i zachęcać samorządy gminne i rolników do aplikowania o środki, które dedykujemy na rozwój obszarów wiejskich – powiedział wicemarszałek Ożóg.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marek Mazur zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie zbiorników retencyjnych:

Odtworzenie i tworzenie zbiorników retencji to niewątpliwie bardzo ważny element, poprawiający warunki  gruntowo-wodne w danym obszarze, także ze względu na postępujące  zjawiska stepowienia krajobrazu. Zbiorniki wodne są dobrym remedium na to, żeby zatrzymywać wodę w środowisku, żeby nie upływała  – powiedział burmistrz Mazur.

 

Z kolei Burmistrz Miasta i Gminy Pruchnik Stanisław Kłopot zaznaczył, w jaki sposób zbiorniki retencyjne pomagają samorządom:

Nasze miasto i gmina położone są w bardzo niekorzystnych warunkach hydrologicznych. Drastycznie obniża się poziom wód gruntowych, a jako gmina i miasto korzystamy ze studni głębinowych. Jedynym rozwiązaniem tej sytuacji są zbiorniki retencyjne – powiedział burmistrz Kłopot.

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego zobowiązał się do pomocy w finansowaniu inwestycji w otwarte zbiorniki do retencjonowania wód opadowych i roztopowych. Takie działanie ma na celu zwiększenie retencji na obszarach wiejskich, co pozwoli przeciwdziałać między innymi negatywnym skutkom suszy.

 

Wnioski mogły składać podkarpackie gminy. Poziom pomocy samorządu wynosił 100% przedstawionych przez wnioskodawców kosztów, z zastrzeżeniem, że kwota wsparcia ze środków budżetu województwa nie może być wyższa niż 500 tys. złotych.

 

Łącznie w dwóch naborach dotyczących zbiorników retencyjnych – pierwszy przeprowadzono w ubiegłym roku, drugi w obecnym – samorząd województwa rozdysponował kwotę ponad 14 mln złotych, z których dofinansowano 30 zadań w zakresie retencji. W tegorocznym naborze 11 beneficjentów otrzymało środki w wysokości ponad 6 mln złotych na 14 zadań.

 

Na konferencji prasowej zostały także przedstawione informacje dotyczące scaleń gruntów realizowanych w województwie podkarpackim. Wicemarszałek Karol Ożóg podkreślił, że Samorząd Województwa Podkarpackiego dysponuje największą w kraju sumą środków na ten cel:

 

Jesteśmy liderem w skali kraju wydatkowania na scalenie gruntów. W tej perspektywie finansowej scalimy na terenie województwa podkarpackiego 40 tysięcy hektarów. Wydatkujemy na ten cel prawie 0,5 miliarda złotych.  Staramy się aby na terenach, na których istnieją bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności rolniczej, dochodziło do scaleń gruntów – mówił wicemarszałek Ożóg.

 

W celu poprawy konkurencyjności sektora rolnego samorząd województwa zdecydował o pomocy podkarpackim gospodarstwom w ramach projektu scalania gruntów finansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Scalenie gruntów to procedura polegająca na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych w celu zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek, która doprowadza do zwiększenia ich średniej wielkości.

 

W trakcie siedmiu naborów wniosków zawarto 48 umów o przyznanie pomocy na łączną kwotę dofinansowania w wysokości blisko 0,5 miliarda złotych. Liczba gospodarstw uczestniczących w scaleniu szacowana jest na ponad 10 tysięcy. Obszar scalonych gruntów wyniesie ponad 40 tysięcy hektarów, natomiast w ramach prac związanych z projektem scalania gruntów powstanie ponad 760 kilometrów dróg, a przebudowanych zostanie około 870 kilometrów.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa