Otwórz/zamknij mapę strony

191014XV Podkarpackie Święto Miodu jak co roku odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim. W jego trakcie pszczelarze z regionu zaprezentowali różne gatunki miodów, sprzęt pszczelarski, miody pitne i nalewki miodowe oraz produkty pszczele. W imprezie uczestniczyła wicemarszałek Ewa Draus.

Wydarzenie stanowiło m.in. podsumowanie zbiorów miodu, było okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych i zasłużonych pszczelarzy. Święto to także doskonała okazja do promocji miodu i produktów pszczelich: pyłków, propolisu, kosmetyków, świec.

Zwracając się do pszczelarzy i uczestników święta, wicemarszałek Ewa Draus nawiązała do historii bartnictwa oraz zapewniła o wsparciu Samorządu województwa dla producentów miodów poprzez kontynuację programów informacyjno-promocyjnych:

Biorąc pod uwagę czynniki rozwojowe oraz zachodzące obecnie anomalie pogodowe, a także widząc problem, jakim jest masowe wymieranie pszczół, Samorząd Województwa Podkarpackiego wspólnie z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie prowadzi kampanię edukacyjną „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. Jej celem jest promowanie działań zmierzających do zachowania bioróżnorodności w rolnictwie, poprzez ochronę pszczół miodnych, a także propagowanie działań rolniczych, służących ochronie pszczół miodnych oraz utrzymanie odpowiedniej liczby rodzin pszczelich w województwie, dla właściwego zapylania upraw entomofilnych” – powiedziała wicemarszałek Ewa Draus.

Podczas Święta wręczono odznaki honorowe Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Św. Izydora Oracza – wręczane za zasługi i wkład na rzecz rozwoju podkarpackiej działalności rolniczo-społecznej.

Wręczono również Statuetki imienia ks. dr Jana Dzierżona – honorowe wyróżnienie nadawane przez Polski Związek Pszczelarski za szczególnie wybitne zasługi w pracy i działalności. Otrzymali je Pan Tadeusz Pacia oraz Aleksander Underlik.

Wręczono także brązowe, srebrne i złote odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego. 

Ponadto podczas jubileuszowego Święta Miodu zostało wręczone specjalne odznaczenie tj. brylantowa odznaka Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, która wręczona została po raz pierwszy za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz podkarpackiego i polskiego pszczelarstwa. Brylantową odznakę Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy otrzymał Pan Tadeusz Dylon – Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy i Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy.

Stałym elementem pszczelarskiego święta są konkursy, które cieszą się duża popularnością wśród pszczelarzy. Nagrody i wyróżnienia przyznano w następujących konkurencjach:

 „Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2019 r.”

Laureaci:

I miejsce: Marian Maksymiec

II miejsce: Zdzisław Pytel

III miejsce: Janusz Falandys

 

„Producenci miodów pitnych”

Laureaci:

I miejsce: Marek Barzyk za miód pitny półtorak

II miejsce: Mariusz Surowiec za miód pitny – polski trójniajk

III Miejsce: Krzysztof Szeliga za miód pitny trójniak

 

„Producenci nalewek miodowych”

Laureaci:

I miejsce: Krzysztof Herdzik za nalewkę łzy konika polnego

II miejsce: Andrzej Bielecki za nalewkę zielony orzech na miodzie

III miejsce: Kazimierz Młynarski za dereniówkę na miodzie

 

„Który miód najlepiej smakuje w ocenie konsumentów”

Laureaci:

I miejsce: Natalia Leban za miód gryczany

II miejsce: Józef Kubacki za miód wielokwiatowy

III miejsce: Kazimierz Młynarski za miód gryczany.

 

Ponadto podczas XV Podkarpackiego Święta Miodu rozstrzygnięta została V edycja Konkursu na najbardziej aktywne koło pszczelarskie. Laureatami zostali:

Gminne Koło Pszczelarzy w Trzebownisku, Regionalne Koło Pszczelarzy „Barć” w Bielińcu, oraz Powiatowy Związek Pszczelarzy w Lubaczowie. Przyznano również wyróżnienie dla Rejonowego Koła Pszczelarzy w Rzeszowie.

Impreza zorganizowana została w partnerstwie przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie w ramach Planu Operacyjnego Krajowej - Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019.

 

 Małgorzata Długosz-Rząsa
dep. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 

 

 
 
 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego