Drugi dzień Ekogali stał pod znakiem gotowania VIP-ów. Marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch zdjęli garnitury, założyli fartuszki oraz czapki kucharskie i stanęli do lepienia pierogów oraz pieczenia pierniczków.

Sobota była drugim dniem Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości.  Ekogala, tak jak rok temu, gościła w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena, do którego przybyły tłumy odwiedzających.

Stoiska ze smakołykami, wyrobami cukierniczymi, wędliniarskimi, miodami, serami i świątecznymi ozdobami, kusiły ofertą. Było w czym wybierać i na co popatrzeć.  Zwiedzający mogli kosztować, degustować, a także kupować specjały z Podkarpacia, kraju i zagranicy. Atrakcyjne stoiska przygotowało blisko 150 wystawców krajowych oraz zaproszeni goście z Chin, Ukrainy, Rumunii i Grecji.

Największą atrakcją w sobotę było gotowanie VIP-ów. Za łyżki, miski i wałki chwycili między innymi marszałek województwa Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch. Podczas pokazów przygotowali świąteczne smakołyki. Marszałek Ortyl lepił ruskie pierogi i choć  przyznał , że w święta raczej nie zagląda do kuchni, bo zajmuje się innymi pracami, to z lepieniem szło mu całkiem nieźle.

Równie dobrze spisał się wicemarszałek Piotr Pilch, który włożył wiele serca w wyrabianie piernikowego ciasta, a potem w wycinanie i pieczenie ciasteczek. Obaj marszałkowie mieli wsparcie rodzin. Obie żony podpowiadały i sprawdzały proporcje, dawały rady i cieszyły się, że będą mieć pomoc w świątecznych przygotowaniach.

W zmaganiach kulinarnych wzięli też udział przedstawiciele delegacji chińskiej, Andrzej Gutkowski – wiceprezydent Rzeszowa, Krystian Herba - znany sportowiec specjalizujący się w trialu rowerowym oraz Małgorzata Szumska z „Kalejdoskopu podróżniczego”.

Równie emocjonujące były zmagania kulinarne uczniów szkół gastronomicznych, którzy przez dwa dni trwania targów mieszali, zagniatali, miksowali i ucierali, aby wypaść jak najlepiej w oczach jury XIII Europejskiego Konkursu Kulinarnego. Zmagania uczniów obserwowali goście Ekogali, którzy dopingowali młodych ludzi.

Podczas każdej edycji Ekogali przeprowadzany jest też konkurs na „Najlepsze stoisko targowe”. Komisja konkursowa przez dwa dni ogląda stoiska i ocenia ich atrakcyjność, sposób aranżacji przestrzeni itp. W tym roku tytuł „najlepszego stoiska” trafił do województwa małopolskiego.

Ekogala jest ważna dla podkarpackiego rolnictwa, którego cechą są małe gospodarstwa. Tacy producenci ekologicznej żywności mogą się tu pokazać, zaistnieć. Wydarzenie jest tez istotne dla konsumentów, którzy tuż przed świętami mogą poznać dobre, podkarpackie specjały. Na pewno będziemy je kontynuować – powiedział marszałek Ortyl.

Ta edycja Ekogali to kolejny sukces Podkarpacia. Zwiększa się bowiem liczba wystawców, rośnie liczba odwiedzających. Gratulacje i podziękowania dla tych którzy przygotowywali targi i dla tych którzy je odwiedzili – podsumowywał wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Tekst/fot Monika Konopka
Wideo Sebastian Kieszkowski