Konferencja „Odkrywamy Roztocze Wschodnie” to pierwszy akord rozpoczynającego się dziś Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Debata była próbą wypracowania sposobu na implementację w świadomości szerszego grona odbiorców - marki „Ziemia Lubaczowska” czy „Podkarpackie Roztocze”. Spotkanie w horynieckim parku zdrojowym otworzył marszałek Władysław Ortyl, chwilę później wystartował w rajdzie rowerowym. 

 

Sam Festiwal, jak i otwierająca go konferencja jest wspólną inicjatywą Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wójta Gminy Lubaczów Wiesława Kapla, który pełni jednocześnie rolę Przewodniczącego Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska. Na ich zaproszenie do Horyńca-Zdroju przyjechali specjaliści z zakresu marketingu i PR. Wśród nich m.in.: Bartłomiej Walas z Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii, Adam Mikołajczyk prezes Europejskiego Instytut Marketingu Miejsc BEST PLACE, Piotr Lutek Prezes Zarządu Synergia Sp. z o.o. Lublin. Piątkowe spotkanie to kontynuacja działań podjętych w 2015 roku kiedy odbyła się pierwsza tego typu konferencja. Wspólną inicjatywą gmin z podkarpackiej części Roztocza, było powołanie Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska”. 


- Dziś przyszedł moment pierwszych podsumowań i powiedzenia „sprawdzam” co udało się dokonać. Bardzo się cieszę że wśród gości jest mnóstwo osób, które brały udział w konferencji w czerwcu 2015 roku. Od tego czasu nasz potencjał jest większy, nasze możliwości są szersze – mówił Wiesław Kapel.


Otwierając debatę, marszałek Władysław Ortyl przedstawił dotychczasowe działania, jakich podjął się samorząd województwa w zakresie tej części Podkarpacia. 

Dużo już zrobiono, ale wiele jeszcze musimy wspólnymi siłami wykonać,  żeby wydobyć w pełni potencjał, który tkwi w tym regionie. Chcę zdecydowanie podkreślić, że powołanie Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska otworzyło zupełnie nowy etap w historii tego terenu. Samorząd województwa od tego momentu miał poważnego partnera, który wiedział czego chce i w jaki sposób tego dokonać. Współpraca samorządu województwa ze związkiem przyniosła konkretne efekty. Przed nami kolejne projekty, szczególnie w kwestii poprawy dostępności komunikacyjnej. Mam dużą satysfakcję, że tak dużą popularnością cieszy się szlak rowerowy Green Vello. Jesteśmy u progu nowej perspektywy finansowej. Musimy podjąć wspólne starania, aby program Polska Wschodnia był kontynuowany, bo to nie jest takie oczywiste. Myślę, że z nadzieją możemy oczekiwać kolejnej edycji programu Polska-Białoruś-Ukraina – mówił marszałek Władysław Ortyl. 


Starosta lubaczowski Zenon Swatek zaproponował, aby przyszłej perspektywie finansowej poświęcić osobną konferencję merytoryczną. O pozytywnym znaczeniu i znakomitej współpracy Ziemi Lubaczowskiej z samorządem województwa i rządem mówiła wiceprzewodnicząca sejmiku Teresa Pamuła.
W czerwcu tego roku UNESCO wpisało Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze, na listę rezerwatów biosfery, którą firmuje własną nazwą. Czym właściwie jest roztoczański rezerwat i czy jest szansą dla tej części Polski? Na te pytania odpowiadał Tadeusz Grabowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Bartłomiej Walas - dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji, Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej przekonywał, że turystyczną markę lokalną można komercjalizować. O potencjale Roztocza Wschodniego i zrównoważonej turystyce mówił Adam Mikołajczyk prezes Europejskiego Instytut Marketingu Miejsc BEST PLACE.
W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów zorganizowano dziś dwa rajdy rowerowe, m.in. po szlaku Green Velo. W jednym z nich wziął udział marszałek Władysław Ortyl. Choć w połowie drogi jego uczestników zaskoczył ulewny deszcz to nikt nie narzekał na aurę.
Wieczorem natomiast zaplanowano koncert „Moniuszko znany i nieznany”. Wystąpili w nim artyści scen operowych m.in. Bogusław Morka, Artur Janda i Agnieszka Kozłowska wraz z orkiestrą Alla Viena pod dyrekcją Adama Manijaka. Koncert odbył się w pięknej scenerii cerkwi pw. św. Paraskewy wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Udział województwa w wydarzeniu współfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

 Tomasz Leyko, Michał Mielniczuk 
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski

Biuro prasowe UMWP