Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Autobus na tle flag i dużego budynku.

 


Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Autorzy zdjęć: Anna Magda, Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

Pierwszym polskim autobusem zasilanym ogniwem wodorowym, który powstał w sanockiej firmie  AUTOSAN sp. z o.o. na galę Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP przybyli przedstawiciele polskich przedsiębiorstw. Na krótką wyprawę ulicami stolicy Podkarpacia w drodze do Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie odbywa się Kongres 590, zostali zaproszeni szefowie firm nominowanych do prezydenckiego wyróżnienia. 

 

Wodorowy autobus jest jedną z atrakcji pierwszego dnia Kongresu 590. Goście wydarzenia mogli zapoznać się ze specyfiką pojazdu produkowanego w Sanoku.

 

Premiera zeroemisyjnego SANCITY 12LFH odbyła się przed rokiem. Jest to autobus niskopodłogowy o długości 12 metrów. Zaprojektowany został na bazie pojazdu z napędem elektrycznym. W autobusie zamontowany został silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki gazu H2. Pojazd wyposażony został we wszelkie urządzenia zapewniające komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

 

Autobus SANCITY 12LFH jest całkowicie bezemisyjny, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Od kilku tygodni autobus testowany jest na ulicach Krakowa. Na terenie zajezdni autobusowej Kraków – Płaszów znajduje się pierwsza w Polsce mobilna stacja do tankowania wodoru.

 

Autobus  z ogniwem wodorowym doskonale wpisuje się w strategię rozwoju innowacyjnych technologii i jest odpowiedzią sanockiej firmy na powołanie w 2021 roku Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Głównym jej celem jest podejmowanie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej.

 

Galeria zdjęć: 

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Wodorowy autobus na Kongresie 590