Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Samolot wojskowy stojący na płycie lotniska.

 


Drugi dzień targów to kolejna okazja do rozmów, spotkań biznesowych, wymiany doświadczeń i kontaktów. Wspólne stoisko na targowej ekspozycji wystawiły samorządy: województwa podkarpackiego, Rzeszowa i Stalowej Woli.

 

Targi ILA Berlin wróciły do kalendarza lotniczych imprez po dwuletniej przerwie. W 2020 roku imprezę odwołano ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię Covid-19. Branża lotnicza bardzo mocno odczuła jej gospodarcze skutki. 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę co również odcisnęło duże piętno na sektorze obronnym branży lotniczej. Te dwie okoliczności znalazły odbicie podczas targowych paneli dyskusyjnych, spotkań i rozmów o czym wspominali przedsiębiorcy z Podkarpacia uczestniczący w tegorocznej edycji ILA 2022. W Berlinie wzięło udział aż 33 przedsiębiorców z naszego regionu. Wszystkie te firmy są zrzeszone w Dolinie Lotniczej.

 

Ja się cieszę, że w ogóle te targi się odbyły. Bezpośredniego kontaktu nic nie zastąpi. Porównując z poprzednimi edycjami, rzeczywiście generalnie wystawców jest mniej ale jest to pierwszy krok wychodzenia z tego trudnego okresu i myślę, że jeśli w kolejnych latach nie wydarzy się nic nadzwyczajnego,  w następnych edycjach będzie lepiej i lepiej – powiedział Marek Bujny, wiceprezes Doliny Lotniczej.

 

Choć Podkarpacie skupia niemal 90 procent firm przemysłu lotniczego w Polsce, to w Berlinie nie brakowało naszych przedsiębiorców również z innych części kraju. Polska miała po gospodarzach Niemcach, drugą co do liczebności reprezentację na targach.

 

To  dla mnie nic nowego. Polski przemysł lotniczy zwłaszcza od momentu powstania Doliny Lotniczej mocno się rozwija. Mamy aktywnych przedsiębiorców, którzy chcą więcej i więcej, cały czas chcą się rozwijać i wykorzystują każdą ku temu okazję. Takie targi dają im taka możliwość, a jesteśmy tu dzięki wsparciu samorządu województwa podkarpackiego oraz Rzeszowa i Stalowej Woli za co bardzo dziękujemy  - powiedział Marek Bujny, wiceprezes Doliny Lotniczej.

 

Więcej o udziale podkarpackich przedsiębiorców w targach ILA 2022 zobacz w naszym filmie.

 

 

Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP