Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna mówiący do mikrofonu przed widownią.

 


Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Michał Hubala
Autor wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

W murach Uniwersytetu Rzeszowskiego rozpoczęła się siódma edycja Kongresu 590. Gości wydarzenia przywitali wspólnie marszałek Władysław Ortyl i Wojciech Majewski - prezes zarządu Kongresu 590.

 

Witając gości zgromadzonych przy scenie głównej Kongresu 590, marszałek powiedział:

 

Cieszymy się, że ważna inicjatywa, ten ważny projekt, wraca w nowej formule, w nowych wyzwaniach i oczywiście w nowym miejscu. Wszyscy rozumiemy, dlaczego dziś nie możemy się spotkać w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Bardzo dziękuję rektorowi Uniwersytetu Rzeszowskiego za udostępnienie miejsca – mówił marszałek Ortyl.

 

Marszałek mówił także o potencjale gospodarczym Podkarpacia, jego innowacyjności, co sprawia, że jest to idealne miejsce do organizacji takiego wydarzenia gospodarczego, jak Kongres 590:  

 

Podkarpacie jest regionem innowacyjnym. Ma zapisaną tę innowację w swoim DNA innowację ważną, jeżeli chodzi o rozwój, o przyszłość naszego regionu i kraju. Wiemy, że czas putinowskiej agresji przerwał systemy kooperacyjne, relacje gospodarcze i trzeba je na nowo przywrócić, uruchomić, ale także myśleć o tym momencie czasie, kiedy wojna się zakończy, będzie czas odbudowy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

 

Prezes Wojciech Majewski odczytał z kolei list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym premier napisał:

 

Tegorocznemu kongresowi przyświeca hasło: „Łączymy wszystkich”. Trudno o bardziej trafną diagnozę sytuacji, w jakiej znalazł się nasz region po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trójmorze jest obecnie w samym centrum przemian geopolitycznych – napisał premier Mateusz Morawiecki.

 

Kongres 590 to spotkanie z udziałem polityków, ekspertów, samorządowców, przedstawicieli biznesu oraz różnego rodzaju instytucji finansowych i gospodarczych. Wszyscy oni podczas dwóch dni wydarzenia będą debatować na najważniejsze tematy, którymi żyje biznes, społeczeństwo oraz świat polityki. Wśród tematów, o jakich rozmawiać będą paneliści, są kwestie dotyczące bezpieczeństwa, gospodarki, rolnictwa, zdrowia oraz obronności, a także nauki, kultury i najważniejszych wyzwań społecznych.

 

Szczególne miejsce na Kongresie zajmie Forum Polsko-Ukraińskie, podczas którego eksperci będą rozmawiać na tematy dotyczące efektywnego wykorzystania potencjału i kompetencji uchodźców z Ukrainy, sposobu, w jaki polski rząd i organizacje otoczenia biznesu mogą pomóc ukraińskim MŚP w relokacji ich biznesów, a także jak można wykorzystać tę sytuacje do zwiększenia współpracy polsko-ukraińskiej.

 

Pierwszy dzień Kongresu 590 zakończy się tradycyjnie Galą Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, podczas której zostaną wręczone statuetki dla najlepszych polskich firm. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Nagroda to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem przyznawania nagród jest wsparcie polskich, wyróżniających się przedsiębiorców.

 

Galeria zdjęć: 

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Otwarcie Kongresu 590 w Rzeszowie