Już wkrótce nowe atrakcje dla miłośników Kolejki Bieszczadzkiej
- Anna Magda
Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Autor zdjęć Krzysztof Witek
Biuro prasowe UMWP
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc - mówił w Cisnej marszalek Władysław Ortyl o projekcie, który rozwija atrakcje bieszczadzkiej „ciuchci”. Centrum turystyczno-wystawiennicze, 26 wąskotorowych drezyn rowerowych, kładka piesza wśród drzew oraz platforma widokowa – to najważniejsze elementy projektu, który rozpoczyna się w Bieszczadach. Inicjatorem projektu jest marszałek Władysław Ortyl.
Jego realizacja jest możliwa dzięki pieniądzom z funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 oraz dzięki polsko – ukraińskiej współpracy w ramach programu.
Na stacji głównej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie obok Cisnej podpisana została umowa pomiędzy partnerami projektu. Po stronie polskiej jest nim Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, po stronie ukraińskiej są to Iwanofrankiwska Rada Obwodowa oraz Wójt Wsi Wyhoda.
W uroczystości podpisania umowy uczestniczył marszałek Władysław Ortyl, który był inicjatorem tego międzynarodowego projektu. Zarząd Województwa Podkarpackiego wytypował projekt na listę Dużych Projektów Infrastrukturalnych, które są zatwierdzane w Programie Interreg NEXT Polska – Ukraina w procedurze pozakonkursowej i mogą się ubiegać o granty powyżej 2,5 mln euro. W tym wypadku wartość projektu to 4,3 mln euro, w czym dofinansowanie z UE to prawie 3,9 mln (maksymalne dostępne, czyli 90%).
Doskonale zdajemy sobie sprawę, jaki posiadamy skarb, jak cenne przyrodniczo i turystycznie są Bieszczady. Wiemy, jak wielkim są magnesem dla wielu turystów, jaką mają markę. Ten projekt jest wyrazem naszej dbałości o stałe podnoszenie atrakcyjności miejsc, które tak chętnie i tłumnie odwiedzają goście. Bo turyści kochają znane sobie szlaki, ale chcą też odkrywać nowe możliwości. I tu takie właśnie powstaną. Jestem przekonany, że i kładka wśród drzew i drezyny i centrum, w którym organizowane będą koncerty oraz wystawy szybko znajdą uznanie i będą chętnie odwiedzane – podkreślał podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.
Przed kilku laty spotkaliśmy się w tym samym miejscu z panem marszałkiem i rozmawialiśmy o planach i możliwościach rozwoju. I dziś spotykamy się tu, żeby podpisać umowę dzięki której ten rozwój jest możliwy. Wcześniej decyzją samorządu województwa udało się przygotować parkingi dla aut turystów oraz chodniki do stacji. Kiedy szukaliśmy partnerów do projektu pojechaliśmy do Wygody na Ukrainie. Dziś mamy współpracę i chcielibyśmy ją rozwijać - i w ramach projektu i już po jego zakończeniu - mówił Mariusz Weremiński podczas uroczystości.
Gościem uroczystości był także Tomasz Jędzejewski, zastępca kierownika Wspólnego Sekretariatu Programu Polska – Ukraina.
Cieszymy się, że projekt jest tak ciekawy, że jest realizowany w tak pięknym miejscu i że pieniądze z Interreg mogą wpisać się w historię wspaniałej bieszczadzkiej kolejki. Wiem, że wiele pracy musiało zostać włożone aby przygotować projekt - za co dziękuję - i partnerom projektu i panu marszałkowi - mówił Tomasz Jędrzejewski.
Projekt nosi nazwę „Karpacka kolejka wąskotorowa - podróż śladami karpackiej kolei leśnej”. Podpisy pod umową patnerską o jego realizacji złożyli Mariusz Wermiński prezes Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Nataliya Gasyuk z Wydziału Współpracy Międzynarodowej Iwanofrankiwskiej Rady Obwodowej oraz Mykola Matsalak wójt Wsi Wyhoda.
Liderem projektu jest Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej a jego partnerami Rada Gminy Wyhoda na Ukrainie oraz Stowarzyszenie Turystyki Obwodu Iwanofrankiwskiego z Ukrainy.
Jestem zwolennikiem łączenia różnych podmiotów i instytucji wokół wspólnego zdania, projektu, celu, bo wiem że takie współdziałanie zbliża, buduje nowe więzi, ale także poszerza horyzonty, pozwala dzielić się dobrymi praktykami. Dlatego cieszę się, że ten projekt jest wspólnym dziełem z naszymi partnerami z Ukrainy i że także im, konkretnym miejscom i ludziom tworzy nowe szanse – zaznaczył marszałek Ortyl.
Po stronie polskiej zaplanowano kilka ważnych działań inwestycyjnych. W ramach projektu powstanie centrum obsługi turystów, które będzie jednocześnie miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych, wystaw, koncertów. Powstanie także kładka leśna, o długości 400 metrów, której częścią będzie platforma widokowa usytuowana w koronach drzew ponad stacją kolejki.
Wielka atrakcją dla turystów staną się z pewnością drezyny rowerowe, które w ramach projektu zostaną kupione i które będą jeździły po torach Bieszczadzkiej Kolei Leśnej. Będzie to możliwe dzięki remontowi ok. 3 km torów od Cisnej do Dołżycy. Remont umożliwi bezpieczny przejazd lekkich drezyn rowerowych. W planach jest zakup 26 drezyn rowerowych i ich wykorzystanie w celu organizacji rekreacyjnych przejazdów turystycznych,. Drezyny rowerowe będą dwuosiowymi pojazdami napędzanymi siłą mięśni. Pojazdy będą zaprojektowane do przewozu maksymalnie 5 osób.
W ramach projektu zostanie wyprodukowany film dokumentalny prezentujący bogactwo naturalne i kulturowe terenów Karpat Wschodnich, położonych wzdłuż historycznych tras obu kolei leśnych. Film ten będzie promocją transgranicznej współpracy Kolejek Leśnych w Polsce (Majdan) i na Ukrainie (Wygoda).
Z kolei po stronie ukraińskiej główną inwestycją, zaplanowaną w ramach projektu, będzie budowa innowacyjnej infrastruktury historycznego Dworca Vyhody i okolic. To działanie obejmuje budowę muzeum dziedzictwa kolejowego Vyhody oraz zagospodarowanie terenu w miejscu, gdzie rozpoczynał się zabytkowy szlak kolejowy oraz inwestycje w rozwój infrastruktury dla zwiedzających - czyli tras spacerowych i rowerowych na zabytkowym szlaku kolejowym.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa