Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna przemawia do mikrofonu

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Marek Belowski

 

Stanisław Kruczek reprezentował samorząd województwa podczas Dyplomatycznego Otwarcia Roku w Warszawie. To wydarzenie, na którym spotykają się dyplomaci, przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy i samorządowcy. Organizatorem była Krajowa Izba Gospodarcza, a Województwo Podkarpackie - partnerem strategicznym.

 

Podczas spotkania, które  odbyło się w Centrum Olimpijskim PKOl, członek zarządu Stanisław Kruczek w krótkiej prezentacji podsumował poprzedni rok, który na Podkarpaciu zdominowała wojna w Ukrainie. Mówił także o ważnych postaciach wywodzących się z naszego regionu, m.in. o Ignacym Łukasiewiczu, a także o powstałym w podrzeszowskiej Jasionce Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

 

Ubiegły rok zakończyliśmy otwarciem pięknego pomnika ku pamięci Łukasiewicza, a mianowicie otworzyliśmy w podrzeszowskiej Jasionce Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Jest to inwestycja za prawie 100 mln złotych – mówił Stanisław Kruczek.

 

Przedstawił również gospodarcze i turystyczne atuty regionu, omówił inteligentne specjalizacje i zachęcił do odwiedzenia stoiska województwa. Na koniec życzył wszystkim uczestnikom spotkania, aby był to dla każdego dobry rok.

 

W wydarzeniu wziął udział Waldemar Buda, minister Rozwoju i Technologii, który odnosząc się do wydarzeń minionego roku mówił, że wojna doprowadziła do dynamiki z jaką nie mieliśmy do czynienia i do konieczności szybkiego reagowania, zatem dzisiejsza gospodarka i świat biznesu musi być bardziej elastyczny. Mówił także o wsparciu dla walczącej Ukrainy i prowadzonej z tym krajem współpracy:

 

Pomimo trwającej już prawie od roku wojny, Ukraina pozostaje bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski. W ministerstwie podjęliśmy szereg działań pomocowych na rzecz Ukrainy i jej obywateli – zaznaczył minister Buda.

 

Listy do uczestników Dyplomatycznego Otwarcia Roku skierowali: prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

 

Dyplomatyczne Otwarcie Roku jest platformą do prezentacji planów dotyczących międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz zaangażowania poszczególnych jednostek administracji centralnej i samorządowej, a także przedsiębiorców. Poprzez promocję polskiej gospodarki wśród ambasadorów akredytowanych w Polsce, Krajowa Izba Gospodarcza pomaga polskim inwestorom i eksporterom w nawiązaniu kontaktów i rozwoju ich biznesu. Spotkanie to także okazja do zaprezentowania walorów turystycznych, kulturowych, a przede wszystkim potencjału inwestycyjnego polskich regionów. W tym właśnie zakresie prezentowało się Podkarpacie. Na specjalnym stoisku promocyjnym województwa można było skosztować regionalnych specjałów, a także otrzymać foldery informacyjne. Udział województwa w wydarzeniu został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej z EFRR w ramach RPO WP 2014-2020.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2023