Cieszymy, że tak rozpoznawalna osoba, o tak licznych osiągnięciach promuje województwo podkarpackie – mówił o trialowcu Krystianie Herbie marszałek Władysław Ortyl podczas  konferencji prasowej. Podkarpacie to mój region, jestem stąd, tu pracuję i odpoczywam. Jestem dumny, że mogę promować region, a mój region mnie wspiera – nie ukrywa lokalnego patriotyzmu trialowiec Krystian Herba. We wtorek, marszałek spotkał się ze sportowcem przygotowującym się do podjęcia kolejnego wyzwania. Tym razem będzie nim wieżowiec w Tajpej, na Tajwanie.

Taipei 101 na Tajwanie do 2010 roku był najwyższym budynkiem na świecie. Mierzy 509,2 metra wysokości, a przez Discovery Channel został uznany za jeden z 7 cudów nowoczesnej inżynierii dlatego, że wybudowany został w strefie, gdzie występują monsunowe deszcze i tajfuny.

Planuję pokonać około 3100 - 3200 schodów w tym budynku, co oznacza, że podobnie jak w Melbourne w ubiegłym roku w Australii, po wskoczeniu 50-60 pięter będę musiał zjechać windą i dopiero wskoczę na najwyższe piętro, to jest wysokość 392 metrów nad ziemią, gdzie znajduje się taras widokowy i tam będzie meta – mówi o biciu rekordu sam sportowiec. Wyzwanie jest o tyle trudniejsze niż w Australii, że schody w Tajpej są wyższe. To nie jest wielka różnica, bo to są około 2 cm, ale razy trzy tysiące to jest kilkadziesiąt metrów więcej niż w Australii. A schody w Polsce są jeszcze niższe, więc porównując to do wysokości w Polsce, to przy tej samej liczbie schodów tam muszę wskoczyć jakby "o Pałac Kultury" wyżej – mówi o swoim najnowszym wyzwaniu Krystian Herba.    

Trialowiec od pięciu lat jest jednym ze sportowych ambasadorów Podkarpacia. Od dwudziestu lat trenuje trial rowerowy. Przed dwoma laty Herba ustanowił rekord Guinnessa zdobywając najwyższy hotel w Dubaju. W ubiegłym roku bił kolejne rekordy w Chinach i Australii.

 

Bardzo się cieszymy, że tak rozpoznawalna osoba, o tak licznych osiągnięciach promuje województwo Podkarpackie. Pamiętać musimy o tym, że promować się możemy przez obiekty, wydarzenia przez planowane zadania, wyzwania, ale także najważniejszą rzeczą są dla nas osoby, które będą nas w pozytywny sposób rozsławiały i promowały. I właśnie taką osobą jest Krystian Herba. Jest on twarzą, która promuje Podkarpacie. To będzie się działo przy rożnych okazjach, przy rożnych okolicznościach. Nasza promocja województwa podkarpackiego uzyskuje nowe oblicze, chcemy, aby była naprawdę wieloaspektowa z ukierunkowaniem na naszą gospodarkę – powiedział podczas konferencji prasowej w siedzibie urzędu marszałkowskiego marszałek Władysław Ortyl

Krystian Herba mocno ćwiczy przez kolejnym wyzwaniem. W ciągu tygodnia pokonuje na rowerze nawet 6 tysięcy stopni i biega po kilkadziesiąt kilometrów.

Cieszę się, że jako osoba stąd, mam wsparcie stąd. Z dumą reprezentuję Podkarpacie i Rzeszów – powiedział w trakcie konferencji Krystian Herba.

Są już kolejne pomysły, jak wykorzystać sukcesy Krystiana Herby do promowania potencjału Podkarpacia.

Zaraz po powrocie z Tajwanu pojedzie z nami do Nottingham do Wielkiej Brytanii. To jest największe miasto w pobliżu portu lotniczego East Midlands, skąd regularnie latają samoloty do Jasionki. Chcemy zrealizować tam imprezę uliczną dwudniową w centrum miasta, na głównym skwerze, która będzie taką zachętą, pokazaniem Podkarpacia, również jego stolicy Rzeszowa  - jako atrakcyjnej destynacji turystycznej, ale także miejsca, w którym mogą robić biznes  mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Nottingham i okolic - mówił na konferencji dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP Michał Tabisz.  

Krystian Herba będzie zdobywał Taipei 101 na Tajwanie już 22 marca. 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Daniel Kozik
video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP