Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu widoczny jest stół pokryty czerwonym obrusem, na którym ustawiono szklane trofea oraz dyplomy. Każde trofeum ma przezroczystą, szklaną konstrukcję z wygrawerowanymi napisami, a niektóre z nich opatrzone są herbem województwa. Obok trofeów znajdują się certyfikaty i vouchery o różnych nominałach, np. 4 000,00 PLN oraz 8 000,00 PLN, przyznane za osiągnięcia w różnych kategoriach. W tle widać biały baner z napisem „ngo.podkarpackie.pl”.

 


 Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
 Autor zdjęć: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP

 

 

Gratuluję wszystkim, których praca, zaangażowanie, pasja, pomysły i wysiłki przekładają się na rozwój lokalnych wspólnot naszego regionu. Te nagrody są uhonorowaniem pracy i podziękowaniem dla tych, którzy mają swój udział w budowaniu świadomego społeczeństwa obywatelskiego – powiedział marszałek Władysław Ortyl, otwierając Podkarpackie Forum Obywatelskie. 

 

W przestrzeni sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej przedstawiciele organizacji pozarządowych, wolontariusze oraz samorządowcy zgromadzili się, by wziąć udział w gali wręczenie nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego „NGO wysokich lotów” oraz w rozstrzygnięciu konkursu „Piękna wieś podkarpacka”. Gościem forum była poseł na Sejm RP Ewa Leniart, samorząd województwa reprezentowali, obok marszałka Władysław Ortyla, także wicemarszałek województwa Karol Ożóg, wiceprzewodnicząca sejmiku Joanna Bril oraz radna województwa Sabina Południak, która jest jednocześnie przewodniczącą Podkarpackiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.   

 

Podkarpackie Forum Obywatelskie to wyjątkowa okazja do dzielenia się wiedzą, dobrymi praktykami, realizacjami i aspiracjami. Wymiana informacji, wzajemne wsparcie i przekazywanie doświadczeń to bezcenny impuls do tworzenia kolejnych inicjatyw, wzbogacających nasze lokalne społeczności. Dzięki takim spotkaniom nie tylko nagradzamy najlepszych, ale jednocześnie wzmacniamy relacje między organizacjami, budujemy fundamenty pod współpracę. Symbolicznie - budujemy w ten sposób siłę  naszych wspólnot, która opiera się nie tylko na gospodarce, infrastrukturze czy inwestycjach, bo jej kluczowym składnikiem są ludzie i ich potencjał – mówił w czasie Podkarpackiego Forum Obywatelskiego marszałek Władysław Ortyl.   

 

Podczas tegorocznego forum nagrody „NGO wysokich lotów” zostały przyznane w czterech kategoriach. W każdej z nich znalazły się także organizacje, które uhonorowano wyróżnieniami. 

 

W pierwszej kategorii - polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa nagrodę otrzymało Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia. Wyróżnieniem nagrodzono działalność Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach.

 

W kategorii kultura i tożsamość narodowa nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Zespół Pieśni i Tańca Kompanija w Boguchwale, a wyróżnienie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w Bukowsku.

 

Z kolei w kategorii nauka, edukacja i środowisko laureatem nagrody zostało  Stowarzyszenie „Powiśle Gliny Małe, a wyróżnienie powędrowało do  Fundacji Imienia Braci Sołuńskich - Cyryla i Metodego.

 

W ostatniej z kategorii czyli sport, turystyka i rekreacja nagrodę otrzymał Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Podkarpacie" z Jedlicza. Wyróżniono natomiast Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie". 

 

Podczas gali wręczono także nagrody dla zwycięzców konkursu  „Wolontariusz Roku” oraz „Koordynator wolontariatu” roku 2024 Korpusu Solidarności Województwa Podkarpackiego. Konkurs prowadzą w regionie Fundacja Bieszczadzka oraz Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy we współpracy z Biurem Programu Korpus Solidarności Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. 

 

Laureatem etapu regionalnego konkursu Wolontariusz Roku 2024 zostali Damian Ziemba i Katarzyna Majewska – z Fundacji GraTy w Krośnie. Drugie miejsce zajęła Karina  Rodzinka z tej samej fundacji, a dwa równorzędne trzecie miejsca przypadły: Magdalenie Korab z Fundacji LuckySki w Ustjanowej Górnej oraz grupie wolontariuszy ze Stowarzyszenia Miłośników  Olszanicy i Okolic – Zenonowi Kozickiemu, Jackowi Krzywdzikowi oraz Mieczysławowi Prajznerowi. 

 

Tytuł Koordynatora Roku 2024 Korpusu Solidarności przypadł Annie Sawickiej z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia,  drugie miejsce otrzymał Marcin Kurnik z Fundacji Q z Nowej Dęby a trzecie - Edyta Nowaczewska ze  Stowarzyszenia Ruch Pomocy Psychologicznej INTEGRACJA w Stalowej Woli. 

 

Kolejną inicjatywą, która wypełniła program tegorocznego Podkarpackiego Forum Obywatelskiego było uhonorowanie zwycięzców konkursu „Piękna wieś podkarpacka”. 

 

Gratuluję i dziękuję wszystkim mieszkańcom, społecznościom oraz sołectwom, które z takimi sukcesami pielęgnują swe wsie, nie tylko kształtując ich piękny wizerunek, ale nade wszystko dbając, by budować i pielęgnować ducha wspólnoty, kreatywności, aktywności na wielu polach – tak wicemarszałek województwa Karol Ożóg gratulował i dziękował wszystkim społecznościom, które wystartowały w tegorocznej edycji konkursu, który od ponad dekady nagradza aktywność lokalnych wspólnot. 

 

Borek Stary w gminie Tyczyn został uhonorowany, jako najpiękniejsza wieś podkarpacka w 2024 roku. Taki był werdykt jury konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka”. Konkurs jest jednym ze sposobów, w jaki Samorząd Województwa Podkarpackiego wspiera lokalne społeczności w ramach Programu Odnowy Wsi i jest częścią programu „Moja Smart Wieś Podkarpacka” wpisanego do Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2024-2025. 

 

W tym roku o zaszczytny tytuł walczyło 17 sołectw, stając do rywalizacji w konkursie, który ma nie tylko promować i nagradzać te sołectwa z regionu, których mieszkańcy dbają o  podnoszenie estetyki wsi, chronią lokalne dobra kultury i krajobraz, ale jednocześnie  aktywizują społeczność sołectwa do wspólnych działań. Konkurs ma być także inspiracją do działania dla mieszkańców kolejnych miejscowości. 

 

W tym roku wygrał Borek Stary. Drugie miejsce przypadło Odrzykoniowi w gminie Wojaszówka a trzecie sołectwu Tryńcza. Na czwartym miejscy uplasowały się Białobrzegi, piątym  Żarówka z Radomyśla Wielkiego, za nią Wydrze z Rakszawy, Besko, Cmolas i Krzeszów, a dziesiątkę zamyka Kuźmina z Birczy. Samorząd Województwa Podkarpackiego zadbał, aby wszystkie miejscowości  z „pierwszej dziesiątki” - Konkursu Piękna Wieś Podkarpacka 2024 obok zaszczytnego tytułu otrzymały również nagrody rzeczowe. 

 

 

Podczas gali Podkarpackiego Forum Obywatelskiego przez publicznością miało okazję zaprezentować się czterech młodych muzyków, tegorocznych stypendystów programu wspierania uzdolnionej młodzieży „Nie zagubić talentu”. W ramach programu od 17 lat samorząd województwa przyznaje stypendia oraz nagrody dla uzdolnionej młodzież z Podkarpacia.   

 

W sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej wystąpili: pianista Filip Balawender, gitarzysta Jakub Chachura oraz akordeoniści Michał Stochel i Bartlomiej Widełka. Wszyscy są uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Przemyślu a na swoim koncie mają liczne sukcesy oraz tytuły. Obok stypendiów Marszałka Województwa Podkarpackiego zostali oni nagrodzeni także wieloma innymi prestiżowymi stypendiami, między innymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Galeria:

Pełna galeria zdjęć: Najbardziej aktywne NGO oraz piękne wsie Podkarpacia nagrodzone!