Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Biuro Prasowe UMWP

 Zdjęcia: Piotr Pilch / Facebook

 

W ramach trwającego na Podkarpaciu Festiwalu Dziedzictwa kresów w Cerkwi pw. Św. Paraskewy w Radrużu odbył się koncert: „Między wschodem, a zachodem. Muzyczne krajobrazy sztuki sakralnej”. Wystąpił oktet wokalny „Fonosfera”. W muzycznym wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Piotr Pilch.

 

W wykonaniu zespołu goście wysłuchali pieśni polskich, ukraińskich, armeńskich, rusińskich i żydowskich, które obecne były w przestrzeni Kresów, tworząc jej wielokulturowy, niepowtarzalny charakter.

 

To było naprawdę piękne muzyczne wydarzenie, pozwalające poznać dawną kulturę Kresów, poprzez muzykę sakralną, która wówczas odgrywała niezwykle ważną rolę. Kresy były miejscem, gdzie spotykały się i przenikały różne kultury i religie. Podczas tego koncertu mogliśmy to właśnie poczuć – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Zespół „Fonosfera”, który wystąpił w Radrużu, powstał w 2023 roku i składa się z zawodowych śpiewaków, na co dzień pracujących w Chórze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Liderem zespołu jest Piotr Stawarski, organista, kompozytor, dyrygent oraz pedagog. W skład oktetu wchodzą także Ewelina Siedlecka-Kosińska, Katarzyna Bienias, Joanna Gontarz, Zuzanna Kozłowska, Adam Sławiński, Krzysztof Chalimoniuk i Mirosław Grabski – znakomici śpiewacy z bogatym doświadczeniem, zarówno na polu działalności solowej jak i kameralnej. Członkowie grupy, jako Chórzyści Filharmonii Narodowej, zdobyli nagrodę Grammy za album „Penderecki conduct Penderecki”. Oktet ma w swoim repertuarze utwory o różnorodnej tematyce i stylistyce, ale jego domeną jest sakralna muzyka wielogłosowa.

 

Muzyka sakralna Kresów to nasze wielkie dziedzictwo, o które musimy dbać i stale  pielęgnować, stanowi ono bowiem fundament naszej tożsamości oraz wielką inspirację dla nas, współczesnych pokoleń – dodaje wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Galeria zdjęć: