Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd ludzi stoi na scenie.

 


To państwo są ambasadorami naszego regionu, tworząc jego piękno i bogactwo artystyczne- powiedziała wicemarszałek Ewa Draus podczas gali Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Kilkudziesięciu twórców i animatorów kultury z regionu odebrało nagrody za szczególne osiągnięcia i za całokształt działalności.

 

Zanim to jednak nastąpiło, galę nagród dla regionalnych twórców rozpoczęło wręczenie srebrnych medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Jerzego Ginalskiego – Dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Ryszarda Dudka – artysty malarza, długoletniego Dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia i dyplomy wręczył Radosław Wiatr, Wicewojewoda Podkarpacki.

 

Gala wręczania nagród w dziedzinie kultury odbyła się już po raz dwudziesty czwarty.  Pierwszą uroczystość uhonorowania regionalnych twórców i animatorów kultury samorząd województwa zorganizował w 1999 roku. Przez te lata nagrodzonych zostało ponad pół tysiąca artystów: aktorów, reżyserów spektakli teatralnych, malarzy, grafików, twórców plakatu, fotografików, muzyków. Nagrodami uhonorowanych zostało także aż 278 zespołów, w tym: pieśni i tańca ludowego, chórów, kapel ludowych, orkiestr dętych i stowarzyszeń realizujących w regionie, kraju i za granicą projekty kulturalne.

 

W tym roku na nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego Znak Kultury w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przeznaczono z budżetu województwa ponad 150 tysięcy złotych. Od początku przyznawania nagród kwota ta wyniosła już ponad 3,1 mln złotych.

 

Podkarpacie ma bogatą kulturę. Mamy liczne zabytki, których świetność staramy się przywrócić, ale najważniejsi są ludzie. To dzięki wam kultura jest naszym dziedzictwem, które rozwijamy, a które otrzymaliśmy od naszych przodków. Nie jest to tylko przeszłość i teraźniejszość, ale także przyszłość. Bardzo się cieszę, że poprzez państwa indywidualne pasje, my wszyscy możemy być dumni - mówiła podczas uroczystości wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus.

 

To bardzo ważny moment dla nas wszystkich. Cieszymy się, że dzięki państwu, nasza kultura nie zaginie. Nie ma narodu bez kultury, dlatego należą się państwu ogromne podziękowania za to, że szukają państwo tego, co najcenniejsze i najważniejsze w kulturze regionu. Życzę, aby byli państwo inspiracją dla kolejnych pokoleń - mówiła Anna Huk, członek zarządu województwa podkarpackiego.

 

Gratuluję wszystkim odznaczonym i wyróżnionym. Dziękuję za to, co państwo robią dla naszej rodzimej kultury. Nie gaście państwo swojego ducha, rozwijajcie pasje i swoje talenty – mówił przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz.

 

Dziękuję za to, że jesteście i za to jacy jesteście. Dzięki wam wszyscy, którzy korzystają z waszego dorobku są lepsi i żyje im się coraz piękniej - dodał Jerzy Cypryś, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego.

 

W tym roku nagrodą indywidualną „Znak Kultury” przyznawaną twórcom, animatorom kultury i osobom chroniącym dziedzictwo narodowe zarząd województwa uhonorował 2 twórców. Siedmiu z nich otrzymało wyróżnienie za całokształt działalności a pięciu za szczególne osiągnięcia. Zarząd województwa zdecydował także o przyznaniu 10 nagród zbiorowych, po pięć za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia.

 

 

Uroczystość była także okazją do podkreślenia zasług osób, które wspierają instytucje kultury,  twórczość artystyczną, ochronę dziedzictwa narodowego, promując polską kulturę w kraju i za granicą. Nagrody honorowe Marszałka Województwa Podkarpackiego Mecenas Kultury Podkarpackiej” trafiły w tym roku do Sławomira Stępnia oraz Mariusza Bodziocha.

 

Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury pojawili się także twórcy, którym Marszałek Województwa Podkarpackiego przyznał  w 2021 roku stypendia twórcze. Odebrały je: Agnieszka Ciura,  Wioletta Fluda – Tkaczyk oraz Gabriela Janusz – Zięba.

 

W imieniu wszystkich nagrodzonych twórców i animatorów kultury głos zabrała literatka Teresa Paryna, która uhonorowana została nagrodą „Znak Kultury” za całokształt twórczości.

 

W imieniu wszystkich nagrodzonych chciałam serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do dzisiejszej uroczystości. Wszystkie nagrody dodają skrzydeł twórcom, ale także zobowiązują nas do dalszej pracy, poszukiwań i do nowych wyzwań. Sztuka Podkarpacia jest piękna i warto ją kultywować - powiedziała Teresa Paryna w imieniu nagrodzonych.

 

Na zakończenie uroczystości na scenie zaprezentował się tegoroczny laureat nagrody „Bohema Trio” z Woli Żyrakowskiej.

 

Wśród nagradzanych przez lata przez Zarząd Województwa Podkarpackiego osób i zespołów jest wielu wybitnych, znanych i uznanych twórców kultury, reprezentujących  każdą jej dziedzinę: muzykę, sztuki wizualne, teatr, taniec i ochronę dziedzictwa narodowego. Podkarpacie może poszczycić się wieloma artystami, którzy swój talent, charyzmę artystyczną i konsekwentną pracę przekuwają w sukcesy artystyczne w prestiżowych konkursach regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych.

 

Wśród twórców, których województwo nagrodziło w ciągu minionych 24 lat są: Stan Borys – rzeszowianin z Załęża, niekwestionowany autorytet muzyczny, współzałożyciel zespołu bigbitowego Blackout, Vitold Rek – muzyk, kontrabasista, jazzman z rzeszowskiego Staromieścia, który od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia promuje polską muzyką jazzową i muzykę folkową z Podkarpacia w kraju i za granicą oraz Piotr Woroniec i Cyprian Biełaniec – artyści malarze, stanowiący artystyczną markę Podkarpacia, odnoszący sukcesy na światowych konkursach i przeglądach artystycznych sztuk wizualnych, m.in. we Francji, Hiszpanii, Japonii i Tajlandii.

 

Wśród nagradzanych zespołów są między innymi: Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty”, Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans”, Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny”, Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” -  wyjątkowe formacje taneczne, kultywujące tradycje pieśni i tańca ludowego, laureaci prestiżowych nagród artystycznych w kraju i za granicą.  

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria: Facebook | Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego 2022

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży, Anna Magda
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro prasowe UMWP