70 lat Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP
Autor zdjęć: Robert Kubit
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Muzeum w Krośnie świętowało jubileusz 70-lecia swego istnienia. Była to okazja do refleksji nad bogatą historią, imponującymi osiągnięciami i ambitnymi planami na przyszłość. W obchodach podsumowania siedmiu dekad działalności muzeum, które stało się nieodłącznym elementem kulturalnej mapy Podkarpacia udział wzięli wicemarszałek Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.
W ramach jubileuszu 70-lecia muzeum, podczas gali w auli krośnieńskiej uczelni, która odbyła się z udziałem zaproszonych gości – m.in. parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli instytucji kultury, wręczono pracownikom Muzeum Podkarpackiego w Krośnie złote medale za Długoletnią Służbę, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Pracownicy i osoby zasłużone dla krośnieńskiego muzeum odebrały również odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jubileusz 70-lecia działalności placówki przypada w czasie, gdy główny obiekt muzeum – Pałac Biskupi – przechodzi generalny remont i jest wyłączony z użytkowania. W związku z tym przygotowano na tę okazję wystawę, którą będzie można oglądać przez najbliższe trzy miesiące, zaprezentowano w Kamienicy Zgoda, należącej do muzeum.
Na ekspozycji znalazły się najcenniejsze skarby, wybrane z poszczególnych działów muzeum: archeologicznego, historycznego, artystycznego, historii oświetlenia oraz historii szkła i przemysły szklarskiego. Na wystawie znalazły się także najcenniejsze obrazy, m.in. Seweryna Bieszczada, Stanisława Bergmana, Jana Styki czy Antoniego Szulczyńskiego. Ponadto zaprezentowane zostały przykłady najwspanialszych obiektów z kolekcji sztuki i broni japońskiej.
Muzeum znane jest z niezwykłej kolekcji lamp naftowych, jednej z najcenniejszych na świecie. Szczyci się największą w Polsce kolekcją szkła użytkowego i artystycznego oraz znakomitymi zbiorami archeologicznymi. Wyjątkowe są również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieł sztuki twórców związanych z Krosnem - mówił Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, który kieruje nim od ponad ćwierć wieku.
Muzeum Podkarpackie w Krośnie, wraz ze skansenem archeologicznym w Trzcinicy, to jednostka Samorządu Województwa Podkarpackiego. Odwiedza je rocznie około 70 tysięcy osób.
To istotna instytucja kultury, nie tylko o znaczeniu ponadlokalnym, bo wartość niektórych kolekcji czyni go jednym z ważniejszych w Polsce – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.
W 70-letnim okresie funkcjonowania muzeum najważniejszym przedsięwzięciem była budowa skansenu archeologicznego ,,Karpacka Troja” w Trzcinicy. Jest on oddziałem krośnieńskiej placówki. Przestrzeń muzeum do działania powiększona została w ostatnich latach o Kamienicę Zgoda i część kamienicy przy ul. Szczepanika.
Jednym z najważniejszych i najambitniejszych przedsięwzięć ostatnich lat jest projekt „Modernizacja Pałacu Biskupiego wraz z wdrożeniem nowoczesnej oferty kulturalnej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.” Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości muzeum, dążąc do stworzenia nowoczesnych warunków dla działalności kulturalno-edukacyjnej oraz wzmocnienia roli kultury w rozwoju gospodarczym i społecznym regionu.
Głównym celem projektu jest unowocześnienie i rozwój działalności kulturalno-edukacyjnej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Jego realizacja ma przyczynić się do zwiększenia dostępu do dziedzictwa kulturowego, poprawy poziomu kształcenia odbiorców kultury oraz wzrostu atrakcyjności Krosna i Podkarpacia.
Muzeum w Krośnie powstało z inicjatywy lokalnych pasjonatów historii i kultury. 22 lipca 1954 roku w budynku dawnego Pałacu Biskupiego, który udostępniły władze Krosna, powstało Muzeum Regionalne PTTK. Cztery lata później placówka stała się instytucja państwową, a obecną nazwę nosi od 2000 roku. Początkowo skromne, mieściło się w kilku salach starego budynku, gromadząc zbiory związane głównie z historią miasta i regionu.