Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuTo już drugi mural, po odsłoniętym 16 lipca w Dubiecku, ilustrującym historię rycerza Mohorta – bohatera poematu Wincentego Pola , który w 2021 roku powstał w ramach projektu „Przestrzeń Dziedzictwa” na terenie województwa podkarpackiego.

Tym razem samorząd województwa w realizacji zadania wsparli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gmina Lubaczów.

Rafał Roskowiński – artysta, współzałożyciel Gdańskiej Szkoły Muralu na ścianie o powierzchni około dziesięciu metrów kwadratowych przedstawił artystyczne wyobrażenie historycznej sceny przysięgi żołnierzy 39. Pułku Strzelców Lwowskich, która odbyła się na lubaczowskim rynku. Drugim bohaterem muralu jest sztandar 39. pułku – świadek zmagań wojennych żołnierzy, aż do rozwiązania formacji w 1939 roku. Zarówno sylwetki żołnierzy jak i sztandar zostały przedstawione w konwencji rysunkowej, w sposób ekspresyjny. Emocje wzmaga zastosowana kolorystyka oraz uproszczenia w sposobie ukazania postaci, przypominające estetykę spotykaną w komiksach.  

Uroczyste odsłonięcie muralu, które nastąpiło 25 lipca 2021 roku, uświetnili obecnością mieszkańcy Lubaczowa, przedstawiciele władz państwowych, lokalnych samorządów i instytucji kultury. Przecięcia wstęgi dokonali Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Robert Godek – Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Asystę honorową zapewnił 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej im. gen. Bryg. Wacława Wieczorkiewicza z Jarosławia.

Wydarzenie poprzedziła sesja popularnonaukowa poświęcona tematyce muralu, zorganizowana w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Jej prelegenci: dr Zygmunt Kubrak (historyk, regionalista) i Mateusz Werner (UMWP), omówili dzieje 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich oraz pozamilitarną działalność Korpusu Ochrony Pogranicza na Kresach.

Odsłonięcie muralu, sesja oraz sobotnie wydarzenia towarzyszące zorganizowane na lubaczowskim rynku (m.in. odsłonięcie wystawy) wpisały się w program Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021.

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP

Fot. Tomasz Mielnik/Gmina Lubaczów

Fot. Mateusz Werner UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego