200405 labWychodząc naprzeciw pasjonatom filmu, zamkniętym w domach z powodu sytuacji pandemicznej w kraju oraz mając na uwadze korzyści płynące w tym szczególnym momencie z kultury - jej udostępniania oraz tworzenia, Podkarpacka Komisja Filmowa wraz z Wojewódzkim Domem Kultury przygotowała filmową ofertę ONLINE, dostosowaną do warunków domowej kwarantanny.

LABORATORIUM FILMOWE

Projekt realizowany w formule konkursowej. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego.

Dzieci i młodzież zaproszone są do sprawdzenia swoich umiejętności jako twórca filmowy.To okazja do poszerzenia swoich horyzontów wiedzy, talentu i pomysłowości. Uczestnicy, zależnie od swoich upodobań, mają do wyboru dwa moduły konkursowe: Filmy amatorskie oraz Krytyka filmowa.

W ramach pierwszego modułu młodzi twórcy zgłaszać mogą swoje własne filmy, stworzone dowolną techniką, o wybranej kategorii tematycznej:• „Tak to widzę” – świat, najbliższe otoczenie, rodzina, przyjaciele, inspiracje;  • „Moje miejsce, moja rodzina” – rodzinne historie, opowieści z wykorzystaniem zgromadzonych rodzinnych archiwów; • dowolny temat wybrany przez szkolnego opiekuna merytorycznego lub przez Uczestnika.

W ramach modułu Krytyka filmowa Uczestnicy wybierają dowolny film i podejmują próbę analizy dzieła w szerokim kontekście, z wykorzystaniem środków filmowego wyrazu oraz zastosowaniem wybranej formy: • recenzja pisemna; • video recenzja.

Szkoły i placówki mogą się zgłaszać do udziału do 3 kwietnia, a uczestnicy indywidualni przez cały okres trwania. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa z dniem 10 czerwca.

Szczegóły, regulamin oraz formularz:http://www.podkarpackiefilm.pl/pl/edukacja/laboratorium-filmowe

EFA YOUNG AUDIENCE AWARD – NAGRODA MŁODEJ WIDOWNI EUROPEJSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ

Zapraszamy młodzież w wieku 13-14 lat z województwa podkarpackiego do udziału w międzynarodowym wydarzeniu filmowym EFA Young Audience Award - Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej.

To dziewiąta już edycja tego prestiżowego wydarzenia, ale pierwsza z udziałem naszego regionu. Co roku młodzi jurorzy z 40 krajów europejskich, spośród trzech nominowanych filmów dedykowanych młodej publiczności, wybierają najlepszy film minionego roku. Podczas bieżącej edycji werdykt młodego jury ogłoszony zostanie 26 kwietnia, a poprzedzą to projekcje filmowe oraz międzynarodowe obrady - wszystko w wersji online.

W 2020 roku trzema filmami, które zobaczą członkowie jury są:

-My Brother Chases Dinosaurs (Mio Fratello Rincorre I Dinosauri), reż. Stefano Cipani (Włochy/Hiszpania) 

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=qEnXpeRUots

-My Extraordinary Summer With Tess (Mijn Bijzonder Rare Week Met Tess), reż. Steven Wouterlood (Holandia/Niemcy) 

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=TcIGY5ZrPds

-Rocca Changes The World (Rocca Verändert Die Welt), reż. Katja Benrath (Niemcy)

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=qtkSxIUCR7E

Zgłoszenia kandydatów na jurora EFA Young Audience Award przyjmowane są do 15 kwietnia. O wynikach rekrutacji poinformujemy drogą elektroniczną do 17 kwietnia br.

Pokazy filmów odbędą się 23-25 kwietnia br. na platformie streamingowej. Każdy juror otrzyma indywidualny dostęp i będzie miał możliwość obejrzenia filmów w dogodnym dla siebie czasie. Filmy posiadają napisy w języku polskim.

Jurorzy są zobligowani do obejrzenia wszystkich trzech nominowanych filmów.

W dniu 26 kwietnia, w godzinach od 9.00 do 16:00, jurorzy będą uczestniczyli w dyskusjach za pośrednictwem platformy Zoom, oraz w Gali Przyznania Nagród, udostępnionej za pośrednictwem strony EFA. Szczegółowy harmonogram wydarzenia zostanie przesłany jurorom, którzy zakwalifikują się do udziału.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegóły: http://www.podkarpackiefilm.pl/pl/edukacja/efa-young-audience-award

PODKARPACKA KRONIKA FILMOWA - PREMIERY ONLINE

Z radością informujemy, iż od 4 kwietnia br., na kanale YouTube Podkarpackie Film odbywać się będą cyklicznie premiery online filmów Podkarpackiej Kroniki Filmowej. We wtorki i soboty o 20:00 przed ekrany komputerów i smartfonów zapraszamy wszystkich sympatyków programu Podkarpacka Kronika Filmowa, którego zbiory to ponad 20 filmów, stanowiących zapis dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu.

Filmy te upamiętniają osoby i grupy społeczne, ich wkład w budowanie wizerunku regionu oraz życie codzienne; dokumentują istotne dla regionu wydarzenia, miejsca, elementy spuścizny, inicjatywy społeczne, które są ważne dla kultury i historii regionu.

Każdorazowo na kanale YouTube zaprezentowanych zostanie od dwóch do trzech produkcji. O aktualnie nadchodzących premierach i tytułach projekcji danego dnia widzowie informowani będą na facebookowym profilu Podkarpackie Film Commission.

Zachęcamy do oglądania rodzimych produkcji o lokalnej tematyce w wersji online!

Filmografia Podkarpackiej Kroniki Filmowej: http://www.podkarpackiefilm.pl/pl/filmyy/filmografia-podkarpacka-kronika-filmowa

Kanał Podkarpackie Film na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCYgRp82eqdoJFWgCpW6ccWQ/videos