191218 kultury

Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będą kontynuować współpracę w zakresie współprowadzenia Filharmonii Podkarpackiej. Podpisy na aneksach do umowy, obok wicepremiera Piotra Glińskiego złożyli dziś marszałkowie: Władysław Ortyl i Piotr Pilch.

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie ministerstwa wzięła udział także dyrektor Filharmonii prof. Marta Wierzbieniec.

Według ministra Piotra Glińskiego, współpraca w zakresie prowadzenia jednostek takich jak Filharmonia Podkarpacka pozytywnie odbije się na jakości narodowej kultury.

 - Współprowadzenie instytucji kultury ma podstawowy cel, czyli wzmocnienie potencjału polskiej kultury – zapewnił minister kultury. 

Wicepremier podkreślił, że uroczystość przedłużenia umowy wpisuje się w program współprowadzeń, których ideą jest udzielenie wsparcia instytucjom kultury z budżetu centralnego, aby wzmocnić ich potencjał.

Satysfakcji z podpisania aneksu nie krył marszałek Władysław Ortyl.

- To świetna wiadomość dla Filharmonii Podkarpackiej. Dzięki współpracy z ministrem kultury zyskuje podkarpacka publiczność, ale przede wszystkim zyskują muzycy i pracownicy Filharmonii. Bardzo cieszę się z tego faktu i dziękuję ministrowi za stworzenie i kontynuowanie tej możliwości – powiedział marszałek województwa.

Oprócz Filharmonii Podkarpackiej, aneksy podpisali kierownicy i przedstawiciele: Centrum Paderewskiego w Kąśnej-Dolnej, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Filharmonia w Szczecinie. Wspomniane instytucje będą nadal współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość podpisania aneksu uświetniły utwory Stanisława Moniuszki w wykonaniu dyrektora Centrum Paderewskiego Łukasza Gaja, występującego wraz z zespołem Arso Ensemble, którego skład tworzą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.


Michał Mielniczuk/min. Kult. i Dziedz. Nar.
fot. Danuta Matloch/min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego