logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

To dla mnie wielki zaszczyt kierować do Państwa słowa najwyższego szacunku w tak ważnym i symbolicznym momencie, jakim jest świętowanie Dożynek. Celebrowane w mniejszych i większych wspólnotach, obchodzone lokalnie czy regionalnie, świętowane w parafiach i diecezjach Święto Plonów niezmiennie jest czasem dziękczynienia za płody ziemi oraz Bożą Opatrzność, która nad nami czuwa. 

Szanowni Państwo
Organizatorzy i Uczestnicy
Uroczystości Dożynkowych

Drodzy Rolnicy, Szanowne Panie i Panowie, Drodzy Mieszkańcy Podkarpacia,   

 

To dla mnie wielki zaszczyt kierować do Państwa słowa najwyższego szacunku w tak ważnym i symbolicznym momencie, jakim jest świętowanie Dożynek. Celebrowane w mniejszych i większych wspólnotach, obchodzone lokalnie czy regionalnie, świętowane w parafiach i diecezjach Święto Plonów niezmiennie jest czasem dziękczynienia za płody ziemi oraz Bożą Opatrzność, która nad nami czuwa.

Moimi słowami, myślami i modlitwą pragnę włączyć się w obchodzone w Państwa społeczności Dożynki, ukazując naszą wdzięczność za tegoroczne plony i Bożą opiekę nad nami. Święto Plonów jest nie tylko bogactwem tradycji, tak pięknie i okazale kultywowanej w  polskich wsiach i miasteczkach. To także obchodzony przez kolejne pokolenia naszych przodków, niezbywalny element naszej kultury. Na Podkarpaciu spuściznę przodków traktujemy, jak skrzynię z najcenniejszymi rodzinnymi klejnotami, po które sięgamy, aby z ich udziałem budować naszą tożsamość, z szacunkiem i pietyzmem pielęgnując obyczaje ojców. Dla nas Dożynki są nieodłącznym elementem miłości do Ojczyzny i poczucia dumy z bycia Polakami. „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” – te słowa  z modlitwy „Ojcze nasz”, której matki i ojcowie uczą nas w dzieciństwie, ukazują jak wielką wagę  w naszym życiu pełni chleb, który trafia na nasze stoły. Właśnie ten chleb i inne dary ziemi dostarczają nam Państwo - rolnicy. To Wasze ręce są niezbędne, aby ziarno zostało zasiane, aby przyniosło plon a później zebrane mogło stać się zaczynem chleba.

Polska i podkarpacka wieś cały czas się zmienia, pięknieje i modernizuje. Widać na niej efekty polityki rządu i samorządów, ale nade wszystko wielką pracowitość i kreatywność mieszkańców wsi, którzy tworzą swą przyszłość, pamiętając o  szacunku dla tradycji i wartości.

Odczuwając dumę i radość, że mogę włączyć się wraz z Państwem w świętowanie Dożynek, życzę rolnikom podkarpackiej ziemi i tym, którzy wraz z nimi dziękują za tegoroczne plony i Bożą opiekę, wszelkiej pomyślności w codziennej pracy, możliwości realizacji planów oraz obfitych zbiorów w roku przyszłym. Szczęść Boże! 

Z poważaniem
Władysław Ortyl


 

Załączniki:
Pobierz plik (List dożynkowy.pdf)List dożynkowy.pdf1970 kB

Statystyka

Odwiedza nas 686 gości oraz 0 użytkowników.