3D8C03AB 6C94 4DCD ACBE A94BC49B4D23Wiele podkarpackich miast i miejscowości zamieniło się w weekend w prawdziwy matecznik Polskości. Wszystko za sprawą odbywających się koncertów, w których biorą udział uczestnicy XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W niedzielę, w Rzeszowie przed publicznością wystąpiły między innymi zespoły z Czech, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W niedzielę w Katedrze Rzeszowskiej odbyła się msza św. w intencji Polonii, w której udział wzięli między innymi członek zarządu Stanisław Kruczek i przewodniczący Sejmiku Jerzy Cypryś. Na Podkarpaciu zespoły koncertowały między innymi w: Krośnie, Ropczycach, Nowej Dębie, Iwoniczy Zdroju, Przemyślu, Lubaczowie, Stalowej Woli, Leżajsku i w Dębicy.

- Zespoły chcą jeździć, chcą poznawać region i ludzi, dlatego trzeba im pokazywać piękno całego Podkarpacia i umożliwić kompleksowe spojrzenie na nasze województwo – mówi Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, zaangażowanego w organizację festiwalu z ramienia samorządu województwa.

W sobotę i niedzielę na rynku w Rzeszowie miał miejsce Jarmark Podkarpacki, na którym można było zaopatrzyć się w regionalne wyroby: rękodzieło, rzemiosło artystyczne, sztukę, wydawnictwa regionalne i produkty spożywcze. 

Przed nami jeszcze wiele ciekawych koncertów, jak chociażby poniedziałkowy - Folklor Narodów Świata „Z czterech stron…” oraz kończący w środę festiwal „Póki my żyjemy”. We wtorek z delegacjami zespołów w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce spotka się marszałek Władysław Ortyl.

Natomiast do 28 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei w Rzeszowie będzie można obejrzeć wystawę pt. „Tak to się zaczęło…” prezentującą archiwalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z pierwszą edycją Światowego Festiwalu Polonijnego Zespołów Folklorystycznych z 1969 roku.

 Galeria 1:

 https://www.facebook.com/622173411168828/posts/2489950947724389?s=100000226057765&sfns=mo

Galeria 2:

Tekst i fot.: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Galeria 2: Izabela Fac/Kancelaria Sejmiku