Festiwal Dziedzictwa Kresów stał się rozpoznawalną marką w Polsce i poza granicami. Tytuł „Wydarzenie Historyczne Roku 2018" potwierdza jego rangę - mówił marszałek Władysław Ortyl w Rzeszowie, zapraszając w czasie briefingu prasowego do udziału w zbliżającym się FestiwaluDziedzictwa Kresów. 

Głośno rozbrzmiewając muzyką, pełną między innymi lwowskich szlagierów sprzed wieku, wypełnione kolorami,wyśmienitymi smakami, radością i śmiechem - przed urzędem marszałkowskim w Rzeszowie na kilka godzin rozkwitło Miasteczko Ziemi Lubaczowskiej. Już po raz drugi w ten sposób samorządy Lubaczowszczyzny zachęcały do udziału w zbliżającym się  Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Festiwal od lat pielęgnuje spuściznę Kresów, promując ich kulturę a w oparciu o nią budując tożsamość. Przed dwoma dniami został nagrodzony jako „Wydarzenie Historyczna Roku 2018”. 

- Zadbamy o to, aby festiwal był dla Państwa niezapomnianym przeżyciem. Nagroda przyznana poprzedniej edycji naszego wydarzenia daje nam wielką satysfakcję, ale jednocześnie  zachęca nas do jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby nasze wydarzenie stało się jeszcze bardziej spektakularne  – podkreślał wójt Wiesław Kapel w rozmowie z dziennikarzami

- Dziś Festiwal Dziedzictwa Kresów po raz kolejny gości w Rzeszowie, przed siedzibą urzędu marszałkowskiego. Mam nadzieję, że już wkrótce to mieszkańcy Rzeszowa zagoszczą na Ziemi Lubaczowskiej, na wielu wydarzeniach, które tam się odbywają. Bardzo do tego zachęcam – mówił do uczestników pikniku przed urzędem marszałek Władysław Ortyl. 

W tym roku Festiwal odbędzie się pomiędzy 26 lipca a 4 sierpnia. Inicjatorem i zarazem głównym jego organizatorem jest Gmina Lubaczów, przy współpracy województwa podkarpackiego.  

- Stawiamy sobie kolejne ambitne cele, wychodzimy do kolejnych środowisk, aby promować kulturę Kresów. Właśnie odbywają się spotkania dla nauczycieli, którzy mogliby przybliżać Kresy młodzieży, a także do środowiska akademickiego, aby te Kresy cały czas żyły w naszej świadomości i kulturze – podkreślał wójt Lubaczowa Wiesław Kapel. 

Tegoroczna edycja festiwalu wychodzi poza Ziemie Lubaczowską i poza czas wakacji. Wydarzenia związane z festiwalem rozpoczęły się 25 maja i trwać będą do listopada. Odbywać będą się między innymi  w: Cieszanowie, Rzeszowie, Lubaczowie, Baszni Dolnej, Horyńcu Zdroju, Radrużu, Oleszycach, Podlesiu, Łukawcu, Chutorze Gorajec, Dubiecku, Przemyślu, Zarzeczu i Stalowej Woli. 

Kluczowymi wydarzeniami będą: 

- 26 lipca – 4 sierpnia - Festiwal Dziedzictwa Kresów – Lubaczów i inne miejscowości Roztocza Wschodniego, 

- 28 lipca - Msza Święta Kresowa,

 - 3 sierpnia Rajd Rowerowy Dubiecko – Kresowa Osada, 

 - 4 sierpnia Konkurs Kulinarny,  

- 7 września Niemen Wspomnienie – Koncert Marka Bałaty z zespołem

 - 14 września 200-lecie Pałacu Dzieduszyckich w Zalesiu

 - 28 – 29 września Śpiewnik Domowy Stanisława Moniuszki. 

- W ramach Festiwalu odbywa się konkurs Podkarpackie Smaki. Nasz region jest rekordzistą na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. I tych tradycyjnych smaków można na Ziemi Lubaczowskiej spróbować. A my ze swej strony robimy wiele, aby one nie tylko nie zaginęły, ale były szeroko promowane i poszukiwane- mówił wicemarszałek Piotr Pilch.   

- Od trzech lat Podkarpackie jest współorganizatorem festiwalu. To impreza, która nie tylko pomaga zachować pamięć o bogactwie, jakie wiąże się z wielowiekową historią Kresów Rzeczypospolitej, ale także sposób budowania tożsamości naszego Roztocza oraz jego znak firmowy. Festiwal cały czas się rozrasta, rozbudowuje, odbywa w kolejnych miejscach. Gratuluję rozmachu i zachęcam wszystkich Państwa do udziału – zachęcał marszałek Władysław Ortyl.  

- Powiat lubaczowski włączył się w tym roku w organizację festiwalu oraz prace Związku Ziemia Lubaczowska. Chcemy dobrze współpracować dna rzecz naszej wspólnoty i jej mieszkańców – dodał starosta powiatu lubaczowskiego Zenon Swatek.  

„Festiwal Dziedzictwa Kresów, zainicjowany przez Gminę Lubaczów Festiwal korzeniami sięga 2009 roku, natomiast od 2016 jednym z jego współorganizatorów jest Województwo Podkarpackie. Oprócz pielęgnowania tożsamości i kultury poprzez upowszechnianie dziedzictwa Kresów, Festiwal dostarcza niezwykle istotnych impulsów w rozwoju przedsiębiorczości społecznej i gospodarczej

Ubiegłoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie został uznany w 12 edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" za najważniejsze wydarzenie 2018 roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród i statuetek odbyła się 3 czerwca w Warszawie. Co roku program festiwalu składa się z kilkudziesięciu wydarzeń w różnych miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W 2018 roku Festiwal był pod wieloma względami przełomowy, bowiem bogaty program uzupełniono o wątki związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W tym roku promowania tematyki Kresów zyskało nowy wymiar – edukacyjny.

5 i 6 czerwca w Rzeszowie odbywają się spotkaniaorganizowane w ramach programu „Kultura pamięci o dawnych Kresach”, by popularyzować dziedzictwowschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej.

5 czerwca w siedzibie urzędu marszałkowskiego nauczyciele z regionu uczestniczyli w inauguracji programu „Kresy w polskiej świadomości narodowej – dziedzictwo i współczesność”. Ma on popularyzować polskie dziedzictwokulturowe wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej, dostarczać wiedzy, która pozwoli propagować „kulturępamięci” o dawnych Kresach. Program jest fundamentem dla zajęć, które ukażą młodzieży polski dorobek kulturowy poza granicami kraju.  Kolejnymi elementami tego programu będą warsztaty praktyczne oraz wizyta studyjna „Podróż na Kresy” dla nauczycieli uczestniczących w programie.

Nowością przy promocji Festiwalu Dziedzictwa Kresów jest spotkanie dla społeczności akademickiej, które 6 czerwca odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej. Nosi ono tytuł „Dziedzictwo odkrywane – dziedzictwo przywracane”, a organizatorami wydarzenia są Województwo Podkarpackie oraz Gmina Lubaczów,  we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Domem Spotkań z Historią w Warszawie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, Politechniką Rzeszowską i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Wszystkie informacje na temat tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów można znaleźć na stronie https://festiwalkresow.pl/.

 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
fot. (1) Michał Mielniczuk (2) Daniel Kozik

(1)

(2)