Samorząd województwa podkarpackiego chce wykorzystywać nowe elementy i instrumenty do promocji naszego województwa. Takim nowym instrumentem jest właśnie Podkarpacka Komisja Filmowa, która rozpoczyna działalność. Mamy dużo atutów i walorów, chcemy je w ten sposób promować, chcemy aby ten instrument wykorzystywali ludzie młodzi – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl.

Podkarpacka Komisja Filmowa, która powstała z inicjatywy samorządu województwa jest siódmą tego typu instytucją w Polsce. Podobne funkcjonują na poziomie miast (Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław) oraz na poziomie województw (mazowieckie, Śląsk).    

Jest to dla na rzecz nowa, będziemy tu nabierali doświadczeń w trakcie kontaktów i spodziewanych produkcji. Chcemy pokazywać nasze walory, miejsca, wydarzenia, osoby  związane z regionem. Chcielibyśmy, aby ta komisja z czasem zaczęła przynosić przychód, choć na to potrzeba oczywiście czasu tak, aby tymi funduszami zasilać kolejne produkcje filmowe, stwarzając kolejne możliwości promocji. Chcielibyśmy włączyć w ten proces pozostałe samorządy z Podkarpacia, dać im szasnę promocji i uczestnictwa w tym instrumenciepodkreślał marszałek W.Ortyl.    

Komisja powstała w związku z coraz większym zainteresowaniem producentów filmowych naszym regionem. Ma pomóc wykorzystać potencjał Podkarpacia zachęcając ludzi filmu do podejmowania wątków związanych z historią i współczesnością regionu oraz pomagając im w produkcji filmów. Na początek działalności województwo wyasygnowało na jej zadania kwotę pół miliona złotych.   

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie filmowców naszym regionem. Coraz częściej wpływają do marszałka prośby, aby województwo partycypowało w kosztach produkcji filmowych. Stad nasza decyzja o powołaniu Podkarpackiej Komisji Filmowej  – mówił wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Zależy nam na mówieniu o regionie w kontekście ważnych historii i miejsc. Mam na myśli chociażby głośną i znaną już – po otwarciu Muzeum w Markowej – historię Markowej oraz rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów. Przyczynkiem do powstania tej Komisji Filmowej stała się też  perspektywa powstania dużej produkcji filmowej o rodzinie Ulmów. Powstaje fabuła, do której scenariusz piszą Julita i Rafał Wieczyńscy i chcielibyśmy, aby województwo partycypowało w tym przedsięwzięciu. Mówimy o przedsięwzięciu wartości około 20 mln dolarów, w którym chcielibyśmy, aby województwo, nasza komisja filmowa były koproducentem. Mówimy więc o kwestii wyłożenia środków, ale i jednocześnie udziale w ewentualnych zyskach, dzięki czemu moglibyśmy zdobyć środki na kolejne dzieła filmowe – podkreślał wicemarszałek Romaniuk. 

W 2017 roku w ramach Podkarpackiej Komisji Filmowej ma powstać Fundusz Filmowy, finansowany z budżetu województwa, który umożliwi udział w koprodukcjach filmowych.  

Kierownikiem Podkarpackiej Komisji Filmowej została Marta Żurek.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
foto Michał Mielniczuk
video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP