Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej było pięknym wydarzeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękuję wszystkim osobom za udział w uroczystości, a także za starania i zabiegi, aby taki monument stanął w naszym województwie – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej został odsłonięty 13 grudnia 2015 r. Ma on kształt złamanego skrzydła, na którym znajdują się nazwiska osób związanych z Podkarpaciem, które zginęły w katastrofie smoleńskiej: minister Grażyny Gęsickiej, senatora Stanisława Zająca, posła Leszka Deptuły, senator Janiny Fetlińskiej, gen. bryg. Kazimierza Gilarskiego oraz gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego. Są też na nim nazwiska Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie.

Ten pomnik to wyraz naszej pamięci o tych, którzy tak wiele zrobili zarówno dla kraju, jak i dla naszego regionu. Tak jak powiedziałem podczas uroczystości, w tej strasznej tragedii Ziemia Podkarpacka straciła przyjaciół, osoby zaangażowane w sprawy regionu, którym los województwa nie był obojętny. Dlatego ten pomnik jest nie tylko dowodem, że ciągle o nich pamiętamy, ale także formą uhonorowania ich dokonań – mówi marszałek Władysław Ortyl, dodając - Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się w różny sposób do tego, aby w stolicy regionu stanął taki właśnie pomnik. Dziękuję za zaangażowanie, starania, za wzajemną mobilizację i konsekwencję w działaniu. Każda, nawet najmniejsza pomoc miała wielkie znaczenie i jestem za nią wdzięczny.

Wdowa po gen. Bronisławie Kwiatkowskim, którego nazwisko znalazło się na pomniku, napisała w liście: „Takie spotkania udowadniają nam, że całe życie naszych mężów, tak bardzo oddane Ojczyźnie, a także ich śmierć nie poszła na marne”. Niech te słowa będą podziękowaniem za trud i wysiłki związane z budową i odsłonięciem pomnika – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika marszałek Władysław Ortyl odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jego treść zamieszczamy poniżej.

list Prezydenta RP

Odsłonięcie pomnika było niezwykle ważnym wydarzeniem dla rodzin smoleńskich. W uroczystości wzięli udział: Klara Gęsicka – córka Grażyny Gęsickiej. Joanna Krasowska-Deptuła, żona Leszka Deptuły oraz jego syn Michał Deptuła. Senator RP Alicja Zając – żona Stanisława Zająca oraz mąż i syn Janiny Fetlińskiej – Bartosz i Włodzimierz Fetlińscy. Ich wspomnienia o zmarłych członkach rodzin oraz wrażenia z uroczystości odsłonięcia pomnika zebraliśmy w filmowej relacji, którą zamieszczamy poniżej.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP