Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Nagłówek zawierający cztery barwne logotypy, umieszczone kolejno w jednej linii od lewej do prawej: programu Pomoc Techniczna, Rzeczpospolitej Polskiej, Województwa Podkarpackiego i Funduszu Spójności Unii Europejskiej

W latach 2021-2022 Województwo Podkarpackie w ramach Zadania polegającego na wzmacnianiu zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych realizowanego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach inicjatywy pn. Regiony Rewitalizacji realizowało doradztwo eksperckie z zakresu ustawy o rewitalizacji i dostępności.

Usługa skierowana była do gmin z terenu województwa podkarpackiego, które mają opracowane programy rewitalizacji, w tym programy wpisane do Wykazu Programów Rewitalizacji Gmin Województwa Podkarpackiego oraz gmin, które nie mają programów rewitalizacji i planują działania rewitalizacyjne.

Tematyka doradztwa dotyczyła wykorzystania przepisów i narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji, w tym m. in. tematykę związaną z przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji jako podstawowego narzędzia nakierowanego na kompleksowe podejście do procesu rewitalizacji w gminie, stosowania w praktyce zasad realizacji partycypacji społecznej w rewitalizacji, analizy monitorowania i oceny realizacji programów rewitalizacji oraz stosowania w praktyce wymagań ustawowych i przepisów dotyczących dostępności.

Celem doradztwa było wzmocnienie zdolności samorządów do uwzględniania tematyki dostępności zarówno w programowaniu strategicznym (w tym w strategiach rozwoju, programach rewitalizacji), planowaniu przestrzennym, jak i przygotowywania i realizacji projektów rewitalizacyjnych zgodnie ze standardami określonymi w Programie Dostępność Plus 2018-2025 oraz podniesienie świadomości samorządów i wzmocnienie zdolności gmin do stosowania narzędzi ustawowy o rewitalizacji.

Doradztwo prowadzone było w formie bezpośredniej (na miejscu) i on-line przez ekspertów z zakresu rewitalizacji, dostępności architektury i urbanistyki. W latach 2021-2022 zrealizowano łącznie 51 godzin doradztwa na rzecz 21 gmin.

Gminy, które skorzystały z doradztwa potwierdziły wysoką jakość organizacji usługi, jak również kompetencje i zaangażowanie Wykonawców.