Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie siedzący na dużej sali

 


Autor tekstu: Daniel Kozik
Autor zdjęć: Michał Hubala
Autor wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

Ruszamy z Dniami Przemysłu Kosmicznego na Podkarpaciu. Przedstawiciele firm sektora kosmicznego, uczelni oraz instytucji okołobiznesowych spotkali się w siedzibie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w podrzeszowskiej Jasionce, by wspólnie rozmawiać o szansach i nadziejach związanych z rozwojem branży kosmicznej.

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego na konferencji reprezentowali marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. Udział w konferencji wzięli między innymi: Ewa Leniart - wojewoda podkarpacka, Mieczysław Golba - Senator RP, prof. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz prof. Grzegorz Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, który jako pierwszy zabrał głos witając przybyłych gości:

 

W Polsce mamy sektor kosmiczny, to są dziesiątki firm stricte kosmicznych, a setki firm współpracujących z Europejską Agencją Kosmiczną, to są instrumenty biorące udział w misjach na prawie wszystkie ciała niebieskie układu słonecznego. W tym roku chociażby pięć polskich firm i jedna uczelnia wystrzeliwują swoje satelity w kosmos. Naprawdę mamy czym się pochwalić. Dzisiaj kosmos to już nie romantyczne loty tylko po to, aby postawić odcisk buta czy flagę na Księżycu, to jest ważny sektor gospodarki, to są miliardy obrotów w telekomunikacji, w nawigacji satelitarnej, z czego wszyscy korzystamy, to są dane satelitarne Ziemi, które służą dziś rolnikom, leśnikom oraz do gospodarowania przestrzennego w sytuacjach kryzysowych – mówił prezes.

 

 

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu, że konferencja odbywa się właśnie na Podkarpaciu:

 

Cieszę się, że województwo podkarpackie jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Jedną z inteligentnych specjalizacji naszego regionu jest lotnictwo i kosmonautyka, dlatego uważam, że jesteśmy właściwym miejscem do tego, aby móc rozmawiać o technologiach przyszłości. Na Podkarpaciu działa wiele firm z zakresu wysokich technologii i to właśnie tu powstanie dwudziesty szósty Inkubator ESA BIC, który będzie wspierał wykorzystanie technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki. Jesteśmy dumni z tego, że stawiamy na innowacje i nowoczesną gospodarkę opartą na wiedzy. Mamy dobrze rozwinięte szkolnictwo wyższe, które każdego roku dostarcza na rynek dobrze wyszkolone kadry młodych, ambitnych ludzi. Dlatego mamy niezbędny potencjał do tego, aby móc budować innowacyjną gospodarkę. Jako samorząd województwa aktywnie uczestniczymy w rozwoju branży kosmicznej, jako drugi region jesteśmy wpisani do europejskiej sieci NEREUS. Jesteśmy tam bardzo aktywni, mam przyjemność zasiadać w zarządzie tej sieci, co daje nam możliwość dostępu do różnego rodzaju projektów i działań, które są realizowane na poziomie Unii Europejskiej – mówił marszałek Ortyl.

 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka mówiła o dalszej konieczności rozwoju tej branży gospodarki:

 

Spoglądamy z województwa podkarpackiego w kierunku przestrzeni kosmicznej z pewną nadzieją. Zainicjowaliśmy powołanie do istnienia klastra kosmicznego po to, aby przemysł lotniczy i kosmiczny, ale też i inne branże zechciały korzystać z rozwiązań, które tak naprawdę  daje przemysł kosmiczny. Wierzymy głęboko, że dzisiejsza konferencja i rozpoczęcie działalności inkubatora będzie dobrą zachętą, aby korzystać z rozwiązań, które przemysł kosmiczny dostarcza, ale też aby rozwiązania z innych branż mogły służyć do rozwoju sektora kosmicznego w Polsce i na Podkarpaciu. Nasz region dopiero rozwija swój udział w przemyśle kosmicznym, ale wiążemy z nim bardzo duże nadzieje zwłaszcza, że mamy ku temu duży potencjał chociażby w postaci dobrze wykształconych kadr – powiedziała wojewoda.

 

O szansach i możliwościach rozwoju oraz wykorzystania przestrzeni kosmicznej mówił płk Marcin Mazur, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Uczestnicy mogli usłyszeć również o tym, jak technologie kosmiczne są wykorzystywane w zarządzaniu kryzysowym. Prezentowana była także działalność Klastra Technologii Kosmicznych oraz polskie przykłady sukcesu w technologiach kosmicznych. Wśród firm pokazujących swoje możliwości znalazły się: Scanway, VIGO Photonics, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, WiRan, RECTANGLE, Ultratech oraz Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

 

Jutro, podczas drugiego dnia konferencji w Jasionce będą prezentowane możliwości powstającego na Podkarpaciu inkubatora ESA BIC. ESA BIC to sieć inkubatorów utworzonych w Europie z wykorzystaniem środków krajowych oraz pochodzących z Europejskiej Agencji Kosmicznej.  Inkubator utworzony w Polsce stanie się 26-tym Inkubatorem ESA BIC. ESA BIC Poland będzie w szczególności realizował wsparcie idei przedsiębiorczości oraz wykorzystania technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji. Dzięki procesowi inkubacji przedsięwzięcia będą miały szansę na komercjalizację.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Dni Przemysłu Kosmicznego

Stawiamy na rozwój branży kosmicznej
Stawiamy na rozwój branży kosmicznej