Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 palakat projektu REOPEN


Program Re_Open UK, realizowany w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej jest odpowiedzią Komisji Europejskiej na to wydarzenie.

Firmy, których specyfika działalności opierała się na współpracy z Wielką Brytanią mogą otrzymać realną pomoc dzięki programowi realizowanemu przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Na niwelowanie strat związanych z opuszczeniem przez UK Unii Europejskiej przeznaczona została kwota ponad 116 mln Euro.  Projekt ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do firm zarejestrowanych
i prowadzących działalność na terenie RP, w szczególności do MŚP.

Dofinansowanie ma charakter celowy i wypłacane jest w Euro i może wynieść nawet do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych dla firm z sektora MŚP. Maksymalna wartości kosztów kwalifikowalnych na inwestycje (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne) to nawet 5 000 000,00 Euro.

Nabory prowadzone są w sposób ciągły, a harmonogram otwarcia kolejnych rund naboru jest dostępny na stronie internetowej Programu Re_Open UK . Aktualny nabór trwa od 07.02.2023 r. do 28.02.2023 r.

Typy działań, na które można przeznaczyć wsparcie:

  1. Nowe kierunki eksportu

Wsparcie dotyczy udziału w roli wystawcy w międzynarodowych imprezach targowych lub wystawienniczych oraz organizacji i udziału w misjach gospodarczych. W ramach tego typu projektów można sfinansować koszty związane z udziałem w międzynarodowych targach, wystawach oraz misjach gospodarczych tj.: transport, podróż, noclegi, wynajem, budowa i obsługi stoiska na targach, wynajęcie powierzchni wystawienniczej, usługi tłumaczeń wraz z prawami autorskimi, diety oraz spotkania z kontrahentami.

  1. Re_start inwestycyjny

Dotyczy wsparcia o charakterze inwestycyjnym i skierowane jest do przedsiębiorców, których funkcjonowanie na rynkach ze Zjednoczonego Królestwa zostało ograniczone/utrudnione w wyniku brexit, przy czym brexit musi mieć charakter wyłączny i bezpośredni względem zdiagnozowanych barier. Wsparcie będzie ukierunkowane na stworzenie nowej lub poszerzenie/uaktualnienie dotychczasowej oferty. Efektem działań inwestycyjnych będzie wprowadzenie zmian w prowadzonej działalności gospodarczej, które wymuszone zostały negatywnymi skutkami brexit dla przedsiębiorców. Ten typ projektu skierowany jest na sfinansowanie inwestycji wspierającej nowe kierunki rozwoju przedsiębiorstwa, w którym możliwe są takie wydatki jak: środki trwałe, roboty i materiały budowlane oraz licencje, patenty.

  1. Akcja adaptacja do zmian

Wsparcie otrzymają projekty, które mają na celu adaptację przedsiębiorstw do nowych uwarunkowań wymiany handlowej ze Zjednoczonym Królestwem, a także projekty, dzięki którym firmy uzyskają profesjonalne doradztwo związane z możliwościami rozwojowymi na nowych rynkach. Typ projektu skierowany jest do dwóch grup - ostatecznych odbiorców:

Grupa 1: przedsiębiorców, którzy zamierzają kontynuować współprace ze Zjednoczonym Królestwem i potrzebują podjąć działania związane z adaptacją swojego przedsiębiorstwa do nowych warunków wymiany handlowej w związku z zapisami” Umowy o handlu i współpracy między UE i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem z drugiej strony”.

Grupa 2: przedsiębiorców, którzy ze względu na ograniczenia wprowadzone w „Umowie o handlu i współpracy między UE i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem, z drugiej strony” muszą poszukiwać nowych rynków dla swoich produktów (wyrobów i usług).

W ramach tego typu projektu możliwe jest dostosowanie przedsiębiorstw do nowych warunków wymiany handlowej wynikających z brexit poprzez: zakup środków trwałych oraz niematerialnych i prawnych, usług doradczych, szkoleń dla pracowników

  1. Brexit bez straty

Pomoc skierowana zostanie do podmiotów, które ucierpiały w wyniku brexit. Warunkiem udzielenia wsparcia będzie udowodnienie zdiagnozowanych negatywnych skutków, które przedsiębiorstwo poniosło wyłącznie i bezpośrednio w związku z nowymi wymogami wynikającymi z brexit. Dofinansowanie udzielane będzie wyłącznie w formie pomocy de minimis i dotyczyć będzie udokumentowanych, rzeczywiście poniesionych kosztów przez przedsiębiorcę, które są bezpośrednio i wyłącznie związane z brexit i stanowią odpowiedź na zdiagnozowane negatywne skutki wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE. Dofinansowaniu podlegać będą wyłącznie koszty, które przedsiębiorcy ponieśli od 1 stycznia 2020 r. do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Katalog kosztów taki sam jak w typie 1,2,3.

Okres kwalifikowalności wydatków dla typów projektów 1,2,3 zaczyna się po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie do dnia 30 września 2023 r., z wyjątkiem:

  • rezerwacja miejsca wystawowego na targach,
  • opłata rejestracyjna za udział w targach,
  • wpis do katalogu targowego.

Okres kwalifikowalności dla typu projektu 4, jest od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Z uwagi na zakaz udzielania ze środków unijnych pomocy wywozowej, dofinansowaniu nie będą podlegać koszty, które dotyczyły tworzenia i prowadzenia sieci dystrybucji oraz te, które były bezpośrednio związane z ilością wywożonych produktów.

Pierwsze trzy typy projektów można ze sobą łączyć w jednym wniosku o dofinansowanie, co zapewnia kompleksowość wsparcia dla przedsiębiorców - od imprez targowych po inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także stworzenie strategii bądź nowego modelu biznesowego. Wszystkie działania mają na celu wsparcie przedsiębiorców w dostosowaniu się do nowych warunków rynkowych.