Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułu

 

W imieniu samorządu województwa marszałek Władysław Ortyl podpisał umowy z czterema gminami z powiatu mieleckiego na pomoc z budżetu województwa dla hodowców trzody chlewnej, którzy ponieśli straty  w związku z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).


Umowy zostały podpisane z gminą Czermin, Mielec, Wadowice Górne oraz Przecław. Na taką pomoc zgodę wyrazili radni województwa podczas sesji 27 września 2021 r. Wówczas przyjęta została uchwała o pomocy finansowej dla gmin w łącznej kwocie ponad 241 tys. złotych.

 

Wsparcie dla poszczególnych gmin wynosi:

Gmina Czermin - 90 579,00 zł;

Gmina Mielec - 7 265,00 zł;

Gmina Wadowice Górne 138 499,00 zł;

Gmina Przecław - 5 262,00 zł.

Ta dramatyczna sytuacja związana z ASF nie mogła pozostać bez reakcji samorządu województwa. W podobnej sytuacji był kiedyś powiat lubaczowski, dlatego radni województwa zdecydowali o tym wsparciu dla gospodarstw z powiatu mieleckiego – mówił podczas podpisania umów marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek podkreślał duże zaangażowanie posła Fryderyka Kapinosa i lokalnych samorządowców z powiatu mieleckiego, którzy czynili starania, aby uzyskać wsparcie dla rolników dotkniętych ASF. Zwrócił również uwagę na to, że sprawa gospodarstw dotkniętych ASF ostatnio przycichła, a dramat hodowców wciąż trwa i trzeba o nim przypominać.

 

 

 

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wadowice Górne. Jej wójt, Michał Deptuła mówił, że przed rozprzestrzenieniem się ASF w gminie było ponad 9 tysięcy sztuk świń, a gdy pojawił się Afrykański Pomór Świń wybić trzeba było ponad 8 tys. sztuk w ponad 130 gospodarstwach rolnych.

To była ogromna tragedia dla nas. Gmina ma charakter typowo rolniczy. I to jest gospodarczy problem, ale i społeczny, bo wiele rodzin się z tego utrzymywało, a teraz ta produkcja legła w gruzach, ale to wsparcie pozwoli ją odbudować – zapewniał wójt Michał Deptuła.

W gminie Mielec problem nie był może tak duży, ale każde gospodarstwo odczuło skutki ASF. Dzięki tej pomocy – rządowej i samorządowej - gospodarstwa mogą stanąć na nogi – mówił wójt gminy Mielec Józef Piątek.

 

Sławomir Sidur, wójt gminy Czermin również podkreślał, że cieszy się, że samorząd województwa dostrzegł tragedię rolników z powiatu mieleckiego.

Na terenie mojej gminy dokonano uboju prawie 6 tys. sztuk trzody chlewnej. Praktycznie w 90% gospodarstw. Jest to duży problem społeczny, bo nasza gmina jest typowo rolnicza, nastawiona na produkcję rolną i dlatego została mocno tą tragedią dotknięta – mówił wójt gminy Czermin.

Mam nadzieję, że to wsparcie pomoże rolnikom wrócić do produkcji, a wkrótce sytuacja się poprawi w całym powiecie mieleckim – powiedziała Renata Siembab, burmistrz Przecławia.

 

Samorządowcy zapewniali, że są gotowi do dystrybucji pieniędzy, które otrzymali od samorządu województwa. Największa skala zachorowań na ASF wystąpiła na Podkarpaciu właśnie w powiecie mieleckim w Gminach: Czermin, Mielec, Wadowice Górne i Przecław (107 ognisk). Najtrudniejsza sytuacja dotyczy hodowców, którzy po wykryciu przypadku zakażenia wirusem ASF musieli zlikwidować stada i po wygaszeniu ogniska nie mogą przez kilka miesięcy wznowić produkcji.  

Tekst: Monika Konopka

Zdjęcia: Anna Magda

Zdjęcia: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego