Otwórz/zamknij mapę strony

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród, to kolejna już inwestycja drogowa samorządu województwa, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Dziś, w Pielgrzymce dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy informującej o inwestycji.  Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Wraz z modernizacją odcinka drogi o długości ponad siedmiu kilometrów, zostaną wyremontowane także m.in.: skrzyżowania, pobocza, zjazdy, chodniki, przystanki i zatoki autobusowe. Koszt robót budowlanych wyniesie ponad 9,6 mln złotych. Wykonawcą prac modernizacyjnych będzie STRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2014-2020. W roli lidera inwestycji występuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, a jego słowackim partnerem jest Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja. Po stronie słowackiej zmodernizowany zostanie odcinek drogi między miejscowościami Fijaš – Lomné, znajdujący się na drodze II/556.

Celem głównym projektu jest poprawa mobilności transgranicznej, ukierunkowanej na poprawę stanu komunikacji na polsko-słowackim obszarze transgranicznym, łącznie z ułatwieniem dostępu do obszaru transgranicznego oraz połączenie z siecią TEN-T po stronie słowackiej (D1, E371) oraz po stronie polskiej (DK 28, DK73, A4, S19).

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 6 mln euro, z czego w ramach montażu finansowego po stronie polskiej, ponad 3,2 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ponad 573 tys. euro z budżetu Województwa Podkarpackiego. Po stronie słowackiej, na montaż finansowy składają się środki w wysokości: niemal 2 mln euro z EFRR, ponad 234 tys. euro z budżetu państwa oraz 117 tys. euro z budżetu Kraju Preszowskiego.

Odcinek drogi Pielgrzymka – Nowy Żmigród jest częścią drogi wojewódzkiej nr 993 Gorlice – Nowy Żmigród – Dukla. Inwestycja jest kontynuacją modernizacji drogi 993 na odcinku Gorlice – Nowy Żmigród, zapoczątkowanej w ubiegłym roku przez budowę nowych mostów w Kłopotnicy i Pielgrzymce. Z kolei analogiczny projekt na swoim odcinku drogi nr 993 w ramach programu INTERREG PL-SK 2014-2020 realizuje Województwo Małopolskie.

 Zdjęcia z otwarcia drogi wojewódzkiej nr 993

Zdjęcia z otwarcia drogi wojewódzkiej nr 993

Zdjęcia z otwarcia drogi wojewódzkiej nr 993

Zdjęcia z otwarcia drogi wojewódzkiej nr 993

Zdjęcia z otwarcia drogi wojewódzkiej nr 993

 

 

Tekst: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP
Fot.: PZDW w Rzeszowie

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego