Są nowe, bezpieczne, komfortowe i z wieloma udogodnieniami dla pasażerów. Trzy nowe składy pociągów typu Elf 2 zostały oficjalnie przekazane województwu podkarpackiemu przez producenta – bydgoską PESĘ. Uroczystość odbyła się 4 grudnia na dworcu PKP w Rzeszowie. Dziennikarze i zaproszeni goście mogli nie tylko zobaczyć nowe pociągi, ale także przejechać się nimi do Sędziszowa Małopolskiego.

W uroczystym otwarciu wziął udział wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Obecny był też prezes spółki Przewozy Regionalne Krzysztof Zgorzelski, a także przedstawiciel PESA Bydgoszcz - prezes spółki Robert Świechowicz.

Wicemarszałek podkreślał, że wraz z nowymi pojazdami, na podkarpackie tory wjeżdża nowa jakość i komfort podróżowania dla pasażerów, których samorząd województwa chce zachęcić do częstszej jazdy pociągami. Dodał, że to dopiero początek kolejowych inwestycji na Podkarpaciu.

- W Regionalnym Programie Operacyjnym, jak i w innych programach na poprawę infrastruktury kolejowej, zakup taboru, budowę zaplecza, gdzie ten tabor będzie obsługiwany, zaplanowano 1,5 mld złotych. To ogromne pieniądze, które pozwolą na to, aby mieszkańcy Podkarpacia jak najczęściej korzystali z tego środka lokomocji – mówił wicemarszałek Romaniuk.

Szef spółki Przewozy Regionalne Krzysztof Zgorzelski dziękował samorządowi za zaufanie okazane spółce:

- Chciałbym podziękować panu marszałkowi, że zaufał naszej spółce, która może się rozwijać. A przekazanie nam trzech kolejnych pociągów to jest następny etap zaufania, zaś dla nas, pracowników Polregio to zobowiązanie wobec mieszkańców Podkarpacia, abyśmy stale podnosili jakość świadczonych usług – mówił prezes Zgorzelski.

Z kolei prezes zarządu, dyrektor generalny PESA Bydgoszcz Robert Świechowicz podkreślał fakt, że pociągi są nie tylko bardzo nowoczesnymi maszynami, ale co równie ważne zostały wyprodukowane w Polsce:

- To jest polska myśl techniczna, te pojazdy powstały w bydgoskich zakładach, zostały zaprojektowane przez naszych konstruktorów – mówił prezes Świechowicz.

Pojazdy Elf drugiej generacji, które będą jeździć po Podkarpaciu, wyposażone są w rozwiązania mające ułatwić podróż pasażerom oraz zaspokoić ich różne wymagania. Są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, mają również przewijaki dla małych dzieci, defibrylator, biletomaty obsługujące transakcje bezgotówkowe i gotówkowe, specjalne uchwyty do mocowania rowerów, klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz energooszczędne oświetlenie LED, a także przyciemniane szyby.

- Te pojazdy spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, zastosowaliśmy całkowicie nowe rozwiązania, a jednocześnie czerpiące z naszych doświadczeń. Jesteśmy przekonani, że pasażerowie podróżując w pojazdach Elf 2 będą przyjemnie zaskoczeni tym, że hałas będzie umiarkowany, będzie ciepło w zimie, a w lecie będzie przyjemny chłód – zapewniał szef PESY Robert Świechowicz.

- Nowe pociągi będą jeździć na trasie pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem, gdzie nie powinniśmy już spotkać taboru starego typu. Sporadycznie będą obsługiwały też linię Rzeszów-Przemyśl. Brakuje nam już tylko pięciu takich pojazdów, żeby w 100% wycofać tabor starego typu – podkreślał Jerzy Churawski dyrektor Podkarpackiego Zakładu Przewozów regionalnych.

Pociąg nowej serii ma ponad 150 miejsc siedzących stałych i 10 uchylnych. Będzie jeździł po różnych trasach w całym województwie. Dostawcą pojazdów jest największy polski producent taboru szynowego - PESA Bydgoszcz, który zaoferował 84-miesięczny okres gwarancji wraz z utrzymaniem  
do przeglądu P4. Jazda próbna pociągów odbyła się 21 listopada. Trzy pojazdy w trakcji wielokrotnej na trasie Rzeszów-Dębica rozwinęły prędkość ok. 160 km/h. Był to ostatni element testów pociągów przed ich przekazaniem 4 grudnia.

Całość zamówienia będzie kosztować województwo podkarpackie ok. 140 mln zł brutto wraz z utrzymaniem do poziomu P4. Oprócz przekazanych dzisiaj trzech trzyczłonowych pojazdów do końca marca 2018 r mają jeszcze zostać przekazane 2 pojazdy trójczłonowe oraz 2 czteroczłonowe.

Na szlakach kolejowych Województwa Podkarpackiego jeździ obecnie 12 pojazdów wyprodukowanych przez PESA Bydgoszcz SA i - należące do grupy PESA - ZNTK Mińsk Mazowiecki. Dodatkowo w Rzeszowie jest baza lokomotyw GAMA eksploatowanych przez IC.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Wideo Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP