Otwórz/zamknij mapę strony

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym rozpoczęło się Podkarpackie Forum Drogowe. Zaproszeni goście rozmawiają o rozbudowie sieci dróg – nie tylko na Podkarpaciu. Najważniejszym tematem jest szlak Via Carpatia i możliwości jego realizacji.

Obecny na kongresie Jarosław Waszkiewicz – dyrektor Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa powiedział, że jest zapewnienie rządu w sprawie finansowania budowy odcinka drogi ekspresowej S19 z Rzeszowa do Babicy, która jest elementem Via Carpatia.

Co do odcinka od Babicy do Barwinka – znalezienie finansowania będzie bardzo trudne, ale chcemy to zrobić i to jak najszybciej, aby wykorzystać jeszcze możliwości jakie daje ta perspektywa finansowa – powiedział J. Waszkiewicz.

W forum wziął także udział Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, który od lat zabiega o budowę szlaku Via Carpatia. Poręba powiedział, że ta droga jest niezwykle ważna dla krajów Europy Wschodniej, gdyż zwiększa ich bezpieczeństwo oraz decyduje o rozwoju gospodarczym. Dlatego tak ważne jest wspólne działanie na różnych płaszczyznach: samorządowej, rządowej i w strukturach europejskich, aby wpisać ten szlak w całości do sieci bazowej TEN-T. To zagwarantuje mu szybsze finansowanie, a tym samym realizację.

Via Carpatia to strategiczny projekt dla Podkarpacia, dla Polski oraz dla całej Europy Wschodniej. Musimy zabiegać o jego realizację niezależnie od barw politycznych – mówił europoseł Tomasz Poręba.

O znaczeniu szlaku Via Carpatia dla Podkarpacia mówił także marszałek Władysław Ortyl, który przedstawił działania i plany samorządu województwa dotyczące budowy lokalnych połączeń z drogą ekspresową S19.

Samorząd Województwa będzie finansował budowę dojazdów do węzłów drogi ekspresowej, czy to dotyczy Sokołowa Małopolskiego, drogi lotniskowej czy Strzyżowa, Czudca i okolic Babicy. Musimy w tym temacie działać wspólnie i poszukiwać różnych źródeł finansowania – powiedział marszałek W. Ortyl.

Podkarpackie Forum Drogowe to także spotkanie branży budowlanej i okazja do wymiany informacji na temat nowinek i innowacyjnych rozwiązań.

Chcemy, aby to forum było taką płaszczyzną wymiany wiedzy, okazją do dzielenia się informacjami, a także sposobem na popularyzację wiedzy – mówił Zbigniew Kotlarek, prezes stowarzyszenia Polski Kongres Drogowy.

W spotkaniu biorą także udział zaproszeni goście ze Słowacji i Litwy. Forum potrwa do piątku 1 lipca.

Poniżej wypowiedź marszałka Władysław Ortyla dotycząca Podkarpackiego Forum Drogowego.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego