Otwórz/zamknij mapę strony

Ponad 1200 wystawców z 40 krajów i około 200.000 odwiedzających takim zainteresowaniem wg organizatorów cieszyć się będą targi ILA Berlin 2016. Nie zabraknie tam również akcentów podkarpackich. 1 czerwca otwarto wspólne stoisko Województwa Podkarpackiego, miasta Rzeszowa i Doliny Lotniczej.

Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego dlatego w ramach naszego stoiska polski przemysł lotniczy reprezentować będą firmy Doliny Lotniczej. W otwarciu stoiska uczestniczył wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk. Nie zabrakło też wiceprezydenta Rzeszowa oraz Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA prof. Marka Banaszkiewicza i Janusza Zakręckiego, prezesa PZL Mielec.
 
- Cieszę się że uczestniczymy w kolejnej edycji berlińskich targów.  To świetna okazja dla firm z Doliny Lotniczej. Tak liczna nasza obecność w tym łańcuchu producentów dla przemysłu lotniczego stawia Podkarpacie na wysokim miejscu w Europie - powiedział podczas otwarcia wicemarszałek Bogdan Romaniuk.
 
- Prawie 80 firm z Doliny Lotniczej uczestniczy w tych targach. To wspólna inicjatywa marszałka,  prezydenta i klastra. Nasze firmy wychodzą na zewnątrz, zdobywają nowych klientów i dzięki temu się rozwijają. A  jeśli my się będziemy rozwijać, to rozwijać się będzie także Województwo Podkarpackie - dodał Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec, który reprezentował również klaster Dolina Lotnicza.
Bardzo dobrą współpracę między partnerami podkreślali również wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobinski i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Marek Banaszkiewicz.
 
 
Podczas ILA Berlin Air Show 2016, podkarpacki przemysł lotniczy zaprezentuje się na stoisku wystawienniczym, mierzącym 52m2. Razem z Województwem Podkarpackim promować będzie się również miasto Rzeszów, Polska Agencja Kosmiczna oraz firmy z Doliny Lotniczej, dzięki którym odwiedzający będą mieli możliwość z bliska obejrzeć makietę drona Haasta Aerial Target Drone produkcji firmy Eurotech z Mielca, o rozpiętości skrzydeł 2,9m i długości kadłuba wynoszącej również 2,9m, oraz model makiety śmigłowca S-70i Black Hawk produkowanego przez PZL Mielec, którego długość wynosi 2m a szerokość wirnika łopat wynosi ponad 1,5m. Po raz pierwszy prezentowany będzie stator firmy Safran Hispano-Suiza z Sędziszowa Małopolskiego. Prócz wcześniej wymienionych eksponatów, odwiedzający będą mieć możliwość oglądnąć odlewy aluminiowe oraz detale obróbki mechanicznej stopów lekkich dla lotnictwa, oraz elementy wyposażenia samolotów, produkowane przez firmę IWAMET ze Stalowej Woli oraz firmę WALDREX z Mielca.
Stoisko Województwa Podkarpackiego będzie sąsiadować z ekspozycją Ministerstwa Obrony Narodowej RP.
Targi ILA Berlin 2016 to okazja poznania ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w lotnictwie, przyjrzenia się samolotom wojskowym jak i cywilnym, helikopterom bojowym oraz transportowym i elektronice lotniczej. To także okazja by zapoznać się z systemami szkoleń i możliwościami symulatorów.
Nie zabraknie również działu poświęconego lotnictwu korporacyjnemu, biznesowemu, sportowemu i rekreacyjnemu. Zostaną tam zaprezentowane śmigłowce, samoloty z silnikami tłokowymi, samoloty ultralekkie, szybowce, motoszybowce oraz ich wyposażenie czy związane z nimi usługi. W oddzielnym sektorze będą też prezentowane helikoptery, zarówno te komercyjne, jak i te do zadań specjalnych: ratownicze, policyjne, patrolowe oraz bojowe.
Organizatorzy przygotowali również bogaty program imprez towarzyszących: konferencje, prelekcje, prezentacje, jak i pokazy lotnicze. Każdy z segmentów tematycznych (lotnictwo cywilne, astronautyka, obronność i bezpieczeństwo, śmigłowce, maszyny bezzałogowe, centrum dostawców, centrum kariery) ma do zaoferowania własne atrakcje.
 
ILA Berlin to najstarsza i jedna z największych imprez przemysłu lotniczego na świecie. Odbywa się co dwa lata, a jej historia sięga roku 1909, kiedy to we Frankfurcie nad Menem zorganizowano 100-dniową Międzynarodową Wystawę Transportu Sterowcowego (Internationale Luftschiffahrt-Ausstellung – ILA). Później wystawę przeniesiono do Berlina i organizowano ją tam do roku 1932.
Po II wojnie światowej targi lotnicze po raz pierwszy odbyły się w 1957 roku
w Hanowerze. Od 1992 wystawa odbywała się na berlińskim lotnisku Schönefeld. Następnie po 20 latach przeniesiono ją na teren Berlin ExpoCenter Airport, dużego centrum wystawienniczego, mieszczącego się w pobliżu nowego lotniska Berlin Brandenburg im. Willy Brandta.
TOMASZ LEYKO
rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
 
Firmy Doliny Lotniczej reprezentowane na ILA Berlin:
PILC Józef Grzybowski Rzeszów,
ResEco Rzeszów,
Polskie Zakłady Lotnicze Mielec,
WALDREX Mielec,
ERKO sp.j. Oddział w Czeluśnicy,
Dreamline Marcin Szpecht Świlcza,
Tubes International Rzeszów,
M&M Air Sea Cargo Rzeszów,
EUROTECH Mielec,
PZL Sędziszów,
Dioxid Krosno,
Spółki South Bay Solutions Jasionka,
Zakład Obróbki Plastycznej Świdnik,
FIN Kolbuszowa,
Lotnicze Zakłady Produkcyjno - Naprawcze "Aero-Kros" Krosno,
OpenLab Rzeszów,
Royal-Star Mielec,
DES ART Sanok,
B&M Optik Zaczernie,
Hispano - Suiza Polska Sędziszów Małopolski,
PONAR Wadowice,
3DRobot Jasionka,
Wentworth Tech, Rzeszów
Ultratech Sędziszów Małopolski,
WSK - Tomaszów Lubelski,
IWAMET Stalowa Wola,
Adamet Niemet Rzeszów,
McBraida Polska Jasionka,
K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego Rzeszów,
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Wdrożeniowe NABOR G.Naborczyk Kraśnik,
ARP S.A. Oddział w Mielcu,
Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego