141003-konfPOL-USA

W Urzędzie Marszałkowskim rozpoczęła się konferencja gospodarcza „Podkarpacie bramą Europy Środkowo-Wschodniej”. Celem spotkania jest promocja regionu, w tym portu lotniczego Rzeszów-Jasionka wśród przedsiębiorców z kontynentu Amerykańskiego. W trakcie konferencji zostanie podpisane memorandum pomiędzy Województwem Podkarpackim a Izbą Handlową Ameryki Łacińskiej w Stanach Zjednoczonych - CAMACOL.

Konferencję otworzył marszałek Władysław Ortyl, który mówił, że Podkarpacie ma możliwości, aby stać się bramą Europy Środkowo-Wschodniej otwartą zarówno dla przedsiębiorców z USA, Kanady czy Ameryki Łacińskiej, chcących inwestować lub sprzedawać usługi w naszym regionie, jak i dla polskich firm, które zechcą eksportować swoje towary na rynki obu Ameryk.

 

 

To jest śmiała wizja, ale tylko otwierając się na nowe rynki zbytu i nowe kierunki geograficzne możemy przyspieszyć gospodarczy rozwój regionu i wygrać wyścig z konkurencją – mówił otwierając konferencję marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek dodał również, że  kluczem do otwarcia Podkarpacia, a tym samym Europy Środkowo-Wschodniej na nowe rynki zbytu i biznesowych partnerów będzie Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka i centrum logistyczne o zasięgu ponadregionalnym.

Naszym celem jest budowa w Jasionce terminala cargo oraz połączonej z nim infrastruktury drogowej i kolejowej, umożliwiającej sprawny i szybki transport towarów z i na lotnisko. Staramy się również o niezbędne pozwolenia, aby w Jasionce mogły lądować samoloty z tzw. produktami szybko psującymi się czyli żywnością, kwiatami itp. Jednak, aby te relacje gospodarcze mogły się dobrze rozwijać musimy mieć ambasadorów, przyjaciół Podkarpacia za oceanem. Liczymy, że będą promować nasze możliwości i nasz potencjał – dodał marszałek Władysław Ortyl.

Po marszałku wystąpił Wifredo „Willy” Gort – Przewodniczący Komisji Miasta Miami, Przewodniczący Kongresu Hemisferycznego Stowarzyszenia Izb Handlowych Ameryki Łacińskiej w USA Camacol, który mówił o tym, jak funkcjonuje Camacol i jakie działania podejmuje na rzecz swoich członków. Dzięki Camacol jesteśmy bramą na Amerykę Łacińską. Taką samą bramą w tej części Europy możecie stać się wy, gdyż macie wielki potencjał. Widzieliśmy to, gdy byliśmy u was na lotnisku, gdy zwiedzaliśmy inkubatory przedsiębiorczości, nowoczesne firmy. W ciągu 25 lat osiągnęliście bardzo wiele i bardzo wielu ludzi i przedsiębiorców będzie chciało do was przyjechać – mówił Wifredo „Willy” Got przypominając, że w 2017 roku Polska będzie przewodniczyła Kongresowi Hemisferycznemu.

Głos zabrała także wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, która poinformowała, że Minister Rolnictwa rozpoczął procedury, które mają w niedługim czasie doprowadzić do utworzenia na lotnisku w Jasionce punktu odpraw fitosanitarnych.

W konferencji uczestniczy również prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który zabierając głos powiedział, że chciałby, aby spełniły się słowa Wifredo W. Gorta i żeby Podkarpacie stało się bramą Europy Środowo-Wschodniej, bo ma ku temu możliwości.

Konferencja poświęcona jest zagadnieniom związanym z gospodarką i handlem międzynarodowym, a także transportem i logistyką. W gronie panelistów znaleźli się dyplomaci i przedstawiciele instytucji gospodarczych z USA i Kanady oraz krajów Ameryki Łacińskiej. Wśród zagranicznych gości są też przedstawiciele z Niemiec, Węgier, Słowacji i Chorwacji.

Konferencja ma przede wszystkim charakter biznesowy – swój udział zapowiedziało kilkadziesiąt firm nie tylko z Podkarpacia, ale z całej Polski. Specjalne miejsce w programie spotkania poświęcono sektorowi filmowemu – w panelu poświęconym tej branży głos zabierze m.in. Stephen Baldwin, Katarzyna Skrzynecka i Radosław Pazura. Moderatorem dyskusji będzie Bartosz Węglarczyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny, były korespondent prasowy w Waszyngtonie.

Podpisanie memorandum z Izbą Handlową Ameryki Łacińskiej w Stanach Zjednoczonych - CAMACOL jest niezwykle istotne dla Podkarpacia, gdyż ustali ramy współpracy w zakresie promocji, wymiany informacji oraz działań na rzecz rozwoju biznesu.

Camacol to największa i najbardziej wpływowa organizacja gospodarcza w USA promująca międzynarodową współpracę handlową z krajami Ameryki Łacińskiej. Jest organizatorem m.in. dorocznego Kongresu Hemisferycznego. Podczas ostatniej edycji Podkarpackie było promowane na podczas kongresu. CAMACOL zrzesza kilkadziesiąt izb gospodarczych oraz ściśle współpracuje z hrabstwem Miami Dade i władzami stanowymi Florydy.

 

Monika Konopka
fot. Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP