Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Piątka ludzi za stołem. Mężczyzna po lewej stoi przy mównicy

 


 Autor tekstu: Daniel Kozik

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

W województwie podkarpackim powstanie pierwsza w Polsce sieć zwiększonego zasięgu radiowego Państwowej Straży Pożarnej. Sieć usprawni koordynację działań ratowniczo-gaśniczych na terenie Podkarpacia. Rozbudowa systemu łączności została dofinansowana z ze środków unijnych.

 

O budowie sieci zwiększonego zasięgu radiowego poinformowano na briefingu prasowym w Rzeszowie, w którym udział wzięli: Władysław Ortyl- Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart- Wojewoda Podkarpacki, Zbigniew Chmielowiec - Poseł na Sejm RP oraz Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków, nadbryg. Andrzej Babiec-Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, a także st. bryg. Daniel Dryniakzastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

 

Andrzej Babiec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP dziękował marszałkowi za poparcie tego projektu:

 

Jest to pierwszy kompleksowy system, który będzie funkcjonował w Państwowej Straży Pożarnej, który stu procentach zapewni łączność radiową w całym województwie podkarpackim. Do tej pory łączność ta była zapewniona w około siedemdziesięciu procentach powiatów. Ten system nie będzie służył tylko Państwowej Straży Pożarnej, będą go wykorzystywać również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to krok milowy i bardzo dobre rozwiązanie, które usprawni łączność radiową na terenie działań ratowniczych. Dlatego dziękuję marszałkowi, bo to za jego przyczyną ten projekt znalazł uznanie i poparcie – powiedział.

 

O tym, dlaczego nowy system jest tak ważny mówił st. bryg. Daniel Dryniakzastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP:

 

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa, którą, aby służby ratownicze mogły w systemie interwencyjnym zapewnić, jest niezbędny przesył rzetelnej, dokładnej i kompletnej informacji pomiędzy nadawcą a odbiorcą, czyli po prostu łączność – powiedział.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że samorząd województwa chętnie wspiera projekty, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia:

 

Trzeba jednoznacznie podkreślać, że ten projekt jest pierwszym w Polsce, a więc może stać się dobrą praktyką dla innych województw, jeśli chodzi o rozwiązania tego typu. To dobry przykład, w jaki sposób postępować z projektem, który się rozwija w trakcie jego realizacji. Rozpoczęliśmy od małej części związanej z pilotażem w powiecie rzeszowskim, nabraliśmy doświadczenia i wyciągnęliśmy wnioski, aby potem poszerzyć go i móc realizować w całym regionie. Wspólnym mianownikiem naszych starań jest bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia. Samorząd województwa bardzo chętnie wspiera takie działania, tym bardziej, że udało się je wesprzeć ze środków europejskich, jeszcze ze starej perspektywy – powiedział marszałek.

 

Głównym celem projektu jest pokrycie w 100% terenu województwa podkarpackiego zasięgiem radiowym na kanałach komend miejskich i powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.Obecnie pokrycie zasięgiem radiowym na kanale powiatowym jest szacowane na około 70% powierzchni województwa.

 

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP również dziękował marszałkowi za zaangażowanie środków unijnych w ten projekt:

 

To bardzo ważny projekt dla województwa podkarpackiego, pierwszy tego typu w skali kraju. Dziękuję marszałkowi i całemu zarządowi województwa za wyasygnowanie tej kwoty, bo bez niej nie byłaby możliwa realizacja tego projektu. Gramy w jednej drużynie, która dba o bezpieczeństwo mieszkańców województwa podkarpackiego, ale i całego kraju. Cieszę się, że możemy wspólnie dziś ogłosić ten program – mówił poseł.

 

Budowa sieci zwiększonego zasięgu to kolejny etap projektu pn. „Rozbudowa systemu łączności Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego dla potrzeb usprawnienia koordynacji działań ratowniczo-gaśniczych”. Jest on realizowany przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki zwróciła uwagę, że system będzie miał szczególne znaczenie dla naszego regionu:

 

Z punktu widzenia mieszkańców regionu dzieje się rzecz niezwykle istotna, czasy w których żyjemy, a także specyfika województwa sprawiają, że wszyscy doceniamy bezpieczeństwo. Państwowa Straż Pożarna wspierana przez Ochotnicze Straże Pożarne jest w tej chwili wiodącą formacją ratowniczą w naszym województwie i w naszym kraju. Specyfika regionu polegająca na charakterze tranzytowym naszego województwa powoduje, że prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń, które wymagają akcji ratowniczych znacząco wzrasta – powiedziała wojewoda.

 

Budowa sieci zwiększonego zasięgu w województwie podkarpackim będzie polegała na dostarczeniu do powiatów wykazujących niewystarczające pokrycie zasięgiem radiowym rozwiązań wdrożonych w pierwszym etapie w powiecie rzeszowskim. Wówczas uruchomiono sieć zwiększonego zasięgu na bazie 8 zdalnie sterowanych stacji bazowych, zlokalizowanych w OSP Błażowa Dolna - Mokłuczka, OSP Kamień, Dom Myśliwski Koła Łowieckiego Bażant-Lubenia, Nadleśnictwo Głogów, OSP Sokołów, Wieża operatora GSM PLAY - Dynów, OSP Wola Rafałowska, Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ – Kielnarowa. 

 

Sieć zwiększonego zasięgu w powiecie rzeszowskim to poligon testowy dla realizacji całego przedsięwzięcia, którym jest sieć zwiększonego zasięgu w całym województwie.

 

Dla zapewnienia 100% pokrycia zasięgiem radiowym terenu województwa, w sieciach powiatowych zostaną zainstalowane 73 stacje bazowe (radiotelefony z układami antenowymi), w tym 47 sterowanych z wykorzystaniem radiolinii i 26 sterowanych z wykorzystaniem łącza internetowego. Całkowita wartość projektu to blisko 12 mln złotych, z czego dofinansowanie z EFRR wynosi ponad 10 mln złotych

 Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Briefing ws. sieci zwiększonego zasięgu radiowego PSP