Finał Kampanii Edukacyjnej dla Młodzieży z okazji IC Day 2024
- Mateusz Dziura
![](/images/2024/10/11_ICDay2024/x01jpg.jpg.pagespeed.ic.BrlCP0b8lr.jpg)
Finał Kampanii Edukacyjnej dla Młodzieży z okazji IC Day 2024
Reprezentacje 16 szkół z Polski i Ukrainy wzięły udział w Finale Kampanii Edukacyjnej dla Młodzieży „Wędrujmy wspólnym szlakiem!", zorganizowanej z okazji Interreg Cooperation Day. Finałowe wydarzenie odbyło się tym razem w bieszczadzkiej Solinie w dniach 2-5 października. To największe przedsięwzięcie adresowane co roku do młodzieży w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina i jego poprzednich edycji.
Finaliści zostali wybrani spośród reprezentacji 20 szkół, które wiosną przesłały prace eliminacyjne nawiązujące do tematu kampanii. Jednym z zadań było przygotowanie miniprojektu, który mógłby pozytywnie zmienić ich okolicę. Do Finału zakwalifikowały się drużyny z województw podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego, a także pięciu obwodów na Ukrainie: lwowskiego, wołyńskiego, iwanofrankiwskiego, tarnopolskiego i zakarpackiego.
Podczas 4-dniowego pobytu w Bieszczadach młodzież brała udział w warsztatach tanecznych, ekologicznych, kartograficznych i ratowniczych, pracując razem w mieszanych polsko-ukraińskich zespołach. Dzięki temu nie tylko doskonaliła swoje umiejętności w tych dziedzinach, ale także uczyła się współpracy i języka sąsiadów. Efektem tych działań były wspólne końcowe prezentacje. Uczniowie wzięli również udział w terenowej grze tematycznej.
Ważną częścią wydarzenia była wycieczka po Bieszczadach, w trakcie której uczestnicy zwiedzili miejsca związane z realizacją projektów Programu, a są to jednocześnie duże atrakcje turystyczne. Na koniec wszyscy uczestnicy Finału otrzymali zestawy nagród i pamiątkowe dyplomy. Wielu z nich zapowiedziało, że z pewnością wystartuje w kolejnych edycjach kampanii.
Te dni przyniosły wiele emocji, możliwości komunikowania się z innymi uczestnikami, wiele się nauczyliśmy – powiedział Andrii Lobach z Liceum nr 4 w Łucku (UA).
Ten finał to nagroda, to wspaniała sprawa. Młodzież integruje się, nawiązuje nowe przyjaźnie. Świetnie się bawią, a jednocześnie są to zajęcia edukacyjne, czyli, jak mawiali starożytni Grecy: bawiąc – uczyć – podsumowała całe wydarzenie Joanna Chmur, nauczycielka i opiekun grupy ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy na Podlasiu.
Kampania edukacyjna Programu kierowana do uczniów – jako autorów przyszłych projektów europejskich – ma już długą tradycję. Poprzednie finały odbyły się m.in. w Grodnie, Lwowie, Warszawie i Rzeszowie – zawsze w nawiązaniu do Dnia Współpracy Europejskiej, który obchodzony jest 21 września.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywny udział i do zobaczenia w kolejnej kampanii, która wystartuje już za kilka miesięcy!