Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zbliżenie na rękę trzymającą pionek do gry w szachy.

 


Autor tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa
Autor zdjęć: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

Na Politechnice Rzeszowskiej zainaugurowano dziś I Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych, który jest pierwszym tego typu wydarzeniem na Podkarpaciu. W jego trakcie uczestnicy mogą wziąć udział zarówno w rozgrywkach szachowych, jak również w cyklu wykładów akademickich i warsztatów przygotowanych przez pracowników naukowych oraz studentów zrzeszonych w kołach naukowych Politechniki Rzeszowskiej.

 

Uczestników turnieju przywitał rektor politechniki prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował natomiast wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Bardzo ciesz mnie fakt, że tak wielu młodych ludzi chce grać w szachy. Uważam, że dyscyplina ta wpływa na kształtowanie własnego charakteru, rozwój umysłowy i wpłynęła również na mój rozwój osobisty. Gra w szachy to dyscyplina sportowa, ale również przyjemność. W ostatnich latach zyskuje na popularności. Zajęcia tego rodzaju są realizowane również w wielu szkołach. Poprawiają zdolności analityczne i matematyczne – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Dziękuję wszystkim, którzy w ramach współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty, a także we współpracy z wieloma osobami i instytucjami rozumieją potrzebę wprowadzania szachów do szkół, wspierania tej inicjatywy, a przede wszystkim pasji. Dziękuję również nauczycielom – instruktorom. To dzięki nim uczniowie zdobyli umiejętność gry w szachy, poznali jej tajniki. Myślę, że zajęcia szachowe w szkołach są możliwe tylko wtedy, gdy są w nich nauczyciele, którzy pasją swoja potrafią podzielić się z uczniami. Mam również nadzieję, że dzięki uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy dzisiaj uczestniczą w zawodach, pasja ta będzie przekazywana do koleżanek i kolegów z klasy, a także kolejnym pokoleniom – zwróciła się do uczestników zawodów Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

 

W rywalizacji wzięło udział ponad 20 zespołów uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizatorami wydarzenia są Politechnika Rzeszowska oraz  Fundacja Edukacyjna IT i Szachy przy wsparciu Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | I Politechniczny Turniej Szachowy