Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Autor tekstu: Paulina Łącka - Łukasik / Kancelaria Zarządu
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz
Biuro Prasowe UMWP

 

Jak sprawić, by szkoła stała się miejscem, w którym chce się być, a nie tylko trzeba? Jakie znaczenie mają zdrowie psychiczne, relacje, wartości i poczucie bezpieczeństwa w procesie uczenia się? I co wspólnego mają z tym cisza, słowa i… wewnętrzny kompas? O tym wszystkim rozmawiano 15 kwietnia br. podczas konferencji „Pogoda szkoły, czyli tworzenie klimatu wspierania dobrostanu środowiska edukacyjnego”, zorganizowanej przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie oraz poradnię Pedagogiczno-Psychologiczną w Rzeszowie. W wydarzeniu wzięła udział Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

 

Szkoła to nie tylko przestrzeń nauki, ale środowisko życia. To właśnie tu młodzi ludzie uczą się relacji, współpracy i odkrywają siebie. Dlatego musimy wspólnie zatroszczyć się o ich dobrostan, wspierać nauczycieli, a także sięgać po pomoc specjalistów – również w obszarze zdrowia psychicznego. Ten temat nie może być dłużej tematem tabu. Cieszę się, że w regionie podejmujemy go odważnie i z odpowiedzialnością – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Konferencja zgromadziła dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz przedstawicieli instytucji oświatowych, którzy wspólnie zastanawiali się nad tym, jak kształtować przyjazny klimat szkoły – taki, który wspiera nie tylko wyniki w nauce, ale przede wszystkim rozwój ucznia.

 

Wydarzenie to było również okazją do refleksji nad tym, jak łączyć dobrostan z dyscypliną. Wskazywano, że relacje oparte na zrozumieniu, granice stawiane z szacunkiem oraz kultura dialogu nie wykluczają porządku i zasad – przeciwnie, są jego źródłem.

 

Gdy dzieci i młodzież czują się zauważeni i rozumiani, łatwiej przyjmują odpowiedzialność i zasady – nie z przymusu, lecz ze współodpowiedzialności – mówiła Krystyna Wróblewska Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

 

Organizatorzy podkreślają, że jeszcze kilka lat temu takie tematy – jak emocje uczniów, kryzysy nauczycieli, kultura relacji czy znaczenie wartości w edukacji – bywały traktowane marginalnie. Dziś coraz częściej rozmawia się o jakości szkoły, co pokazuje, że dojrzewamy jako środowisko.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Edukacja z sercem i odpowiedzialnością – konferencja o dobrostanie w szkole