Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna na scenie

 


 

Sobotni finał trzydniowych wydarzeń z okazji otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” był tym, na co wszyscy najbardziej czekali: centrum otworzyło swoje drzwi dla dzieci, młodzieży oraz osób spragnionych spotkania z nauką w zupełnie nowym wymiarze. 

 

Były ciekawe eksperymenty, interesujące wykłady, pokazy oraz spotkania z naukowcami. Wszyscy chętni mogli także zwiedzić centrum z przewodnikiem i usłyszeć jak będzie funkcjonować, co się w nim znajduje oraz jak przebiegała jego budowa i wyposażanie w eksponaty.

 

Na gości czekały także stoiska ekspozycyjne z interaktywnymi eksponatami, pokazy naukowe oraz mikro-warsztaty w wykonaniu pracowników i studentów Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Podczas wydarzenia wręczono nagrody dla laureatów konkursów: „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś”, skierowanego do dzieci, młodzieży i studentów. Jego celem było przywrócenie i promocja pamięci o Ignacym Łukasiewiczu oraz o jego dorobku. Drugi konkurs „Unia równych szans” miał za zadanie propagować idee równości, niedyskryminacji, a także edukację i krzewienie postaw szanujących równość kobiet i mężczyzn. Wręczono również nagrody w konkursie metodycznym dla nauczycieli.

 

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” trwało w sumie trzy dni. Rozpoczęła je czwartkowa, uroczysta gala z koncertem jazzowym, inspirowanym twórczością Stanisława Lema. Kolejny dzień, piątek, upłynął pod znakiem merytorycznej debaty: „Od myśli I. Łukasiewicza do Funduszy Europejskich”. Natomiast w finałową sobotę centrum udostępniono zwiedzającym.

 

Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz to inwestycja samorządu województwa realizowana przez WDK, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. PCN jest ośrodkiem popularyzującym naukę, ale w zupełnie nowej, interaktywnej formule z wykorzystaniem  nowoczesnych eksponatów, poprzez ciekawe wykłady, doświadczenia i zajęcia w pracowniach oraz laboratoriach. Otwarcie PCN było finałowym wydarzeniem obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza na Podkarpaciu. Centrum będzie czynne dla odwiedzających od marca.

 

Galeria zdjęć: