01- Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!? (Czepiec) - A, mój miły gospodarzu, mam przez cały dzień dosyć Chińczyków. (Dziennikarz) - Pan polityk! (Czepiec) - Otóż właśnie polityków mam dość, po uszy, dzień cały. (Dziennikarz). Od odczytania tego dialogu rozpoczęło się czytanie najsłynniejszego utworu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

Inspirowany autentycznym wydarzeniem dramat po raz pierwszy zagościł na deskach teatru w 1901 r., został przetłumaczony na ponad dziesięć języków, doczekał się aż 120 wydań w języku polskim. W bieżącym roku utwór Wyspiańskiego ponownie wrócił do łask widzów i czytelników, a to za sprawą akcji Narodowe Czytanie, której finał odbył się 2 września.  

W Rzeszowie fragmenty „Wesela” odczytano w Ogrodach Bernardyńskich. W rolę bohaterów dramatu wcielili się posłowie, duchowni, artyści, nauczyciele, wykładowcy, pracownicy instytucji kultury, a także samorządowcy m.in.: Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek i Przewodniczący Sejmiku Jerzy Cypryś. Wczorajsze wydarzenie wzbogaciły dwie wystawy poświęcone twórczości Wyspiańskiego oraz samemu utworowi, a także program muzyczny.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Organizatorami tegorocznego Czytania w Ogrodach Bernardyńskich byli: Wojewoda Podkarpacki, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz VIII LO w Rzeszowie im. S. Wyspiańskiego.

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu