150317 - zus„Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” – pod taką nazwą 16 marca odbył się w urzędzie marszałkowskim etap wojewódzki konkursu o ubezpieczaniach społecznych. Jego organizatorem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do rywalizacji przystąpiła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.

Zorganizowany po raz drugi konkurs to efekt prowadzonego przez ZUS oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od października 2014 roku projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS", którego celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Do konkursu przystąpiło 19 trzyosobowych drużyn z: Błażowej, Boguchwały, Brzozowa, Głogowa Małopolskiego, Jarosławia, Jasła, Krosna, Łańcuta, Ropczyc, Rzeszowa, Sanoka i Stalowej Woli.

W uroczystym rozpoczęciu konkursu udział wzięła wicemarszałek Maria Kurowska, dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie Stanisław Wasilewski oraz dyrektor Oddziału ZUS w Jaśle Krystyna Domaradzka. Wicemarszałek Maria Kurowska podziękowała organizatorom konkursu za niezwykle cenną inicjatywę, a nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie wychowanków w zakresie wiedzy, która wykracza poza podstawowy program nauczania. Uczestnikom konkursu życzyła powodzenia i zdrowej rywalizacji.

- Jesteście na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego, przed wami egzamin maturalny, być może studia i niebawem wejście w dorosłe życie.  Będziecie pracownikami lub pracodawcami. Dlatego powinniście znać swoje prawa i obowiązki podejmując pracę, zakładając własną firmę, czy podejmując choćby niewielką aktywność zawodową podczas nauki w szkole wyższej - powiedziała wicemarszałek.

Zwycięska drużyna z Zespołu Szkół nr 4 z Jasła w składzie: Monika Bućko, Gabriela Wędrychowicz, Marcin Mokrzycki, przygotowana przez opiekuna Joannę Warzechę reprezentować będzie województwo podkarpackie w finale konkursu w Warszawie 24 kwietnia 2015 r.

 

Krystyna Kasprzyk
fot. Daniel Kozik

Kancelaria Zarządu