Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuKolejna inauguracja roku akademickiego dobyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tym razem chodzi o Uniwersytet Trzeciego Wieku, który jest jednym z najstarszych i jednym z największych w Polsce.

 

 

Serdeczne życzenia słuchaczom UTW oraz gościom uroczystej inauguracji przekazał w liście  marszałek Władysław Ortyl. Odczytał go członek zarządu województwa – Stanisław Kruczek:

„W tym wyjątkowym dniu życzę Państwu, aby towarzysząca uroczystości radość i pozytywne emocje, pozostały z Państwem jak najdłużej, dając zachętę oraz motywację do udziału w licznych wykładach oraz zajęciach. Wszystkim Państwu przesyłam serdeczne życzenia dobrego zdrowia. Niech nadchodzące miesiące pełne prelekcji, rozlicznych zajęć i debat naukowych wypełnią aktywnie Państwa wolne chwile i pozwolą na osobisty rozwój, a także na równie ważne umacnianie przyjaźni i znajomości.” -   napisał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Obecnie wykłady odbywają się co wtorek o godz. 17.00 w dużej auli UR, która może pomieścić ok. 300 osób, a ich tematyka obejmuje szeroki zakres z różnych dziedzin nauki. Od kilku lat na UTW systematycznie zaczęło się zapisywać nawet do 400 słuchaczy, sporą część tej liczby stanowiły osoby na wcześniejszej emeryturze, a więc i o dużej jeszcze aktywności fizycznej i intelektualnej. I to pod ich potrzeby związane z aktywnym funkcjonowaniem w życiu publicznym i społecznym, powstawały kolejne grupy zajęciowe.

 

Z inicjatywą powołania uniwersytetu trzeciego wieku wystąpiła pani Genowefa Kruczek-Kowalska, która została pierwszą przewodniczącą Samorządu UTW i funkcję tę pełniła od 1983 roku przez kolejne 24 lata. Przeprowadziła uniwersytet przez zmiany organizacyjne i wnosiła niebywały wkład w funkcjonowanie UTW poprzez swą aktywność i umiejętności organizacyjne, nadając kierunek podstawowym działaniom: zdobywanie wiedzy, udział w dyskusjach naukowych, organizowanie spotkań literacko-poetyckich, spotkań integracyjnych, organizację różnych sekcji, w których słuchacze mogą realizować swoje potrzeby i pasje, w szczególności malarskie i śpiewacze.

Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu Województwa Podkarpackiego

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego