Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie stojący w kościele ze sztandarami.

 


Autor tekstu: Anna Magda
Autorzy zdjęć: Michał Hubala, Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

41 lat temu na mocy uchwały Rady Państwa wprowadzono w Polsce stan wojenny. W tym czasie życie straciło około czterdziestu osób, a łącznie internowano ponad dziesięć tysięcy działaczy NSZZ „Solidarność”. Od wczoraj wspominamy te tragiczne wydarzenia.

 

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, ofiar stanu wojennego i represjonowanych która odbyła się w rzeszowskiej Farze. Po nabożeństwie pod krzyżem misyjnym złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Organizatorem obchodów rocznicowych był Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”. W uroczystościach udział wzięli marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cyrpyś.

 

Po uroczystościach w Filharmonii Podkarpackiej odbył się IV Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Jest to coroczna forma pamięci o bohaterach, którzy włączyli się w budowę niezawisłej Rzeczypospolitej. W kongresie uczestniczył wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Obchody rocznicowe zakończy kolejna edycja kampanii przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”. O godzinie 19:30 mieszkańcy województwa zapalą symboliczne światło w swoich oknach, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego. Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan.

 

Galeria zdjeć: